banner864

Bir sansür de CSO'ya! 20 Ekim 2014, 17:53

Sanata ve sanatçıya uygulanan sansürün yeni hedefi Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası oldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı, orkestranın programında Fazıl Say ve eserlerine yer vermesine izin vermedi. "Eğer istrenilen yapılmaz ise Bakan'ın programı onaylamayacağı" söylendi. İstenilen değişiklik yapıldı ve bakanlık onayı çıktı.
Hükümetin sanat ve sanatçıya uygulandığı baskının son hedefi Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestarası oldu. Sansürün nedeni, hükümetin ambargo uyguladığı ünlü piyanist Fazıl Say.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestarası, yıllık yeni sezon programında Fazıl Say ve eserlerine yer verdi. Truzim ve Kültür Bakanlığına gönderilen program geri döndü. Çünkü Bakanlık, Fazıl Say ve eserlerinin programramdan çıkartılmasını istedi.

Programda, iki ayrı haftada Fazıl Say'a ait eserler yer alıyordu. Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü ise Say'ın eserlerinin yer verilmesi halinde programın onaylanmayacağı söylendi.

Tam açılış öncesinde eli kolu bağlanan Devlet Orkestraları’nın yönetim kurulu istenileni yaptı. Program, Fazıl Say olmadan yeniden Bakanlığa gönderildi ve onaylandı.

Eğer Bakanlık programa müdahale etmeseydi, orkestarada Fazıl Say'ın, "İstanbul Senfonisi", "Su Piyano Konçertosu" ve "Yunus'un Sırtındaki Çocuk-Hermiyas"ı seslendirilecekti.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder