banner864

Charlie Hebdo'dan Papa'ya yanıt 09 Şubat 2015, 15:10

Paris’te 7 Ocak’ta saldırıya uğrayan mizah dergisi Charlie Hebdo’nun genel yayın yönetmeni Gérard Biard, gülmeye ve her şeyle dalga geçmeye devam edeceklerini söyleyerek, “Anneme küfredeni bir yumruk bekler” açıklaması yapan Papa’nın ise saçmaladığını belirtti.

12 kişinin ölümüyle sonuçlanan radikal dincilerin saldırısı sırasında Londra’da bulunan Gérard Biard, İtalyan La Repubblica gazetesine açıklamalarda bulundu.

Katoliklerin ruhani lideri Papa Françesko’nun, Charlie Hebdo saldırısını yorumlarken, “Anneme küfredeni bir yumruk bekler” ifadelerini kullanmasını da değerlendiren Biard, “Bu bir Papa’nın ilk defa saçmalaması değil ve son da olmayacak. Bu bizi çok da ilgilendirmiyor aslında” dedi.

Pakistanlı eski bakan Ghulam Ahmad Bilour’un, saldırıda elinden ve omzundan yaralanan “Riss” imzalı karikatürist ve derginin yeni şefi Laurent Sourisseau’nun öldürülmesi halinde 200 bin dolar ödül koymasını değerlendiren Biard, “Bize karşı tehditlerin sihirli bir şekilde son bulacağına inanmak hayali olur. Pakistanlı eski bakan konusunda belki Fransız hükümeti müdahale edip, bu ülkeyle diplomatik ilişkilerini açıklığa kavuşturmaya çalışmalı” dedi.

Saldırının ardından kendilerine bağışlanan 2 milyon Euro’nun bir kısmını, hayatını kaybeden meslektaşlarının ailelerine vereceklerini, bir kısmını düşünce özgürlüğü konusundaki çalışmalar için oluşturacakları fona aktaracaklarını söyleyen Biard, dünyada zulme uğrayan karikatüristler için de büyük bir pay ayıracaklarını ekledi.

DHA

Yorum Gönder