banner864

Hukuk-Sanat buluşması 21 Ocak 2014, 11:59

Türkiye Barolar Birliği tarafından “Hukuk-Sanat Buluşması” etkinliği Ankara'da gerçekleştirildi. Hukuk sanat buluşmasında, Türkiye Barolar Birliği, Sanatçılar Girişimi, Tiyatro Platformu, Devlet Tiyatrosu Opera ve Balesi Çalışanları Yardımlaşma Vakfı'nca güç birliği deklarasyonu yayınlandı.
Sanatçılar ve hukukçular güç birliği protokolü imzaladı.

Sanatçılar ve hukukçular Ankara’da büyük bir buluşma gerçekleştirdi.

Türkiye Barolar Birliği Özdemir Özok Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşen buluşmada, Türkiye Barolar Birliği, Sanatçılar Girişimi, Tiyatro Platformu ve Devlet Tiyatrosu Opera ve Balesi Çalışanları Yardımlaşma Vakfı tarafından güç birliği deklarasyonu oluşturulup, işbirliği protokolü imzalandı.

‘Hukuk- Sanat’ buluşmasına Metin Feyzioğlu’nun yanı sıra, Levent Üzümcü, Orhan Aydın, Ataol Behramoğlu, Bedri Baykam ve Barış Atay gibi sanatçılar katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını Metin Feyzioğlu yaptı. Sanata yönelik saldırıları hatırlatan Feyzioğlu, sanatçılara; “aydınlanma için artık birleşme günüdür buna var mısınız” diye sordu.

Sanatçılar Girişimi adına konuşan Ataol Behramoğlu, sanatın ticari bir alan haline getirilmesine izin vermeyeceklerini vurguladı.

Devlet Tiyatrosu Opera ve Balesi Çalışanları Yardımlaşma Vakfı Genel Başkanı Tamer Levent de, sanatın bir meslek adı olmadığını belirtti.

Oyuncu Barış Atay sanatçıların doğruları söylemeye devam edeceğini kaydetti.

Etkinliğe katılan Kültür Sanat Sen Genel Başkanı Yavuz Demirkaya, Kültür Bakanlığı’nın sanat kurumlarını kapatma yasa tasarısına karşı mücadele edeceklerini belirtti.

Haber:Sabri Kara
ulusalkanal.com.tr
 

Yorumlar

Mesut Cemil Karul :

Havanda su dövmenin zamanı değil. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda değişiklik getiren 25/06/2009 tarih ve 5289 sayılı kanun ve 13/02/2011 tarih ve 6111 sayılı kanunlarla, Sanatkarların, 657 sayılı kanunla ilgilendirilen hukuksal statüleri sonlandırılmıştır. Diğer bir anlatımla Devlet Tiyatroları ve Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüklerinin kamu yönetimindeki hukuksal statüleri sonlandırılarak, "Türkiye Sanat Kurumu ile Sanatın Desteklenmesi Hakkındaki Kanun Tasarı Taslağının" yürürlüğe girmesi Anayasal bir Zorunluluk haline getirilmiştir. İvedilikle, 657 sayılı Kanunda değişiklik getiren Söz konusu yasaların, 10/06/1949 tarih ve 5441 sayılı Kanunla değişik 14/07/1970 tarih ve 1310 sayılı ve 14/07/1970 tarih ve 1309 sayılı Kanunlara aykırılığı gerekçesiyle Anayasa mahkemesine götürülmesi gerekmektedir. Saygılarımla.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder