banner864

İstanbul'u büyüledi 01 Mart 2014, 10:35

Dünyada ‘Kemanı Ağlatan Adam’ olarak tanınan keman virtüözü Farid Farjad, 28 Şubat Cuma akşamı İstanbul’da muhteşem bir konser verdi. Avea Sıra Dışı Müzik Konserleri 5.yili kapsamında İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleşen konserde Farjad ‘Ayrılık, Sarı Gelin’ parçalarını da yorumladı. Müzik hayatının 60. Yılını İstanbul’da kutlayan Farjad, müzikseverlere hüznün nağmeleri ile büyüledi.
 Dünyaca ünlü keman virtüözü Farid Farjad, 28 Şubat akşamı saat 20:30’da İstanbul Kongre Merkezi’nde müzikseverlerle buluştu. Dünyada ‘Kemanını ağlatan adam’ olarak tanınan Farjad’a müzik hayatının 60. yılı sebebi ile Avea Kurumsal İletişim Direktörü Füsun Feridun, bir plaket ve çiçek takdim etti.

Farid Farjad konserde; Ayrılık, Sarı Gelin, Dom Dom Kurşunu gibi eserler ile dinleyicilerine konserinde unutulmaz anlar yaşattı. Konsere olan yoğun ilgi sebebiyle haftalar önce biletleri tükenen Farjad’ı dinleyebilmek için pek çok müziksever kapıda saatlerce bekledi. Konser sonunda seyircilerin alkışları ile tekrar sahneye çıkan Farjad bir kez daha ‘Ayrılık’ parçasını çaldı. Seyirciler salonda duygusal anlar yaşadı. Farjad; “35 yıldır gurbetteyim ülkemin suyunu, toprağını eski sokaklarını, doğum yerimi özledim” diyerek nağmelerindeki hüznü yaşadıklarına bağlıyor.

ABD’den önce Türkiye’de

Farid Farjad, gelecek yıl çıkartmayı planladığı albümü ABD’den önce Türkiye’de çıkartmak istiyor. Hayattaki duruşunda sevgi ve saygıya çok önem verdiğini dile getiren Farjad, bunları da Türkiye'de bulduğunu belirterek, "Sadece kemanıma değil, bana da değer veren ve beni ben olduğum için seven insanları burada tanıdım. Kendimi bu topraklara, coğrafyaya daha yakın hissediyorum " diyor.

8 yaşından beri keman çalan Farid Farjad, 1966 yılında Tahran Müzik Konservatuarı’nda klasik müzik üzerine yüksek lisans yaptı. Daha sonra Tahran Senfoni Orkestrası’nda önemli görevler alan Farjad, Fars halk müziğinde çok derin bir birikime sahip oldu ve keman ile Klasik Batı Müziği üzerinde de çalışmalarda bulundu. Dünyada Kemanı ağlatan adam olarak tanınan Farid Farjad’ın Klasik Batı Müziği üzerindeki çalışmaları, Fars müziğinin gelişiminde büyük öneme sahip. Şu anda dünya üzerindeki en iyi keman virtüözlerinden biri olan Farid Farjad, "An Roozha I", "An Roozha II", "An Roozha III", "An Roozha IV", "An Roozha V" olmak üzere beş albümlük bir albüm serisi yayımladı. Sanatçının eserleri ayrıca, "Golha Orkestrası" adlı kolektif bir albümde de yer aldı.

“Avea Sıra Dışı Müzik Konserleri” 5. Yılında ilerleyen günlerde açıklayacağı sürpriz isimlerle devam edecek!

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar