banner864

Kaynak Yayınları’nın TÜYAP kitap fuarı programı 04 Kasım 2013, 19:29

Kaynak Yayınları, 32. Uluslararası İstanbul Tüyap Kitap Fuarı’na 5’i çocuk kitabı olmak üzere toplam 15 yeni kitapla katılıyor. Bu kitaplar yeni olmanın ötesinde, içerik olarak da ilk ve özgün çalışmalardır.
Cezmi Ersöz ve Zafer Cömert: ABDOCAN, Ölümden Başka Her Şey Olacak 
Haziran Direnişi’nde hayatlarını kaybeden Gezi Şehitleri’nin ardından kaleme alınan şiirler, direnişin sembol isimlerinden Abdullah Cömert’in şahsında bu kitapta toplandı. Cezmi Ersöz ve Zafer Cömert’in sunuşlarının yer aldığı ABDOCAN-Ölümden Başka Her Şey Olacak adlı kitapta 100’ün üzerinde şiir yer alıyor. Abdullah Cömert’in annesinin ve ağabeyinin kaleminden dökülen dizelerin de yer aldığı kitaptan elde edilecek gelir, Abdullah Cömert adına yapılacak olan okul için kullanılacak. Kitapta Abdullah Cömert’e ait özel fotoğraflar da yer alıyor.

Ekrem Ataer: Beste ve Yorumlarıyla ÖMER HAYYAM

Ekrem Ataer müzik albümünde, Ömer Hayyam’ın rubailerini, tanınmış müzisyenlerden Kitaro ve İranlı devrimci şair Ahmed Şamlu’nun müziğinden esinlenerek yorumluyor. Müzik albümüne, aralarında Timur Selçuk, Tuncel Kurtiz, Hıfzı Topuz, Ahmet Ümit, Ayşe Kulin, Muazzez İlmiye Çığ, Aydın Boysan ve Amin Maalouf gibi yerli ve yabancı isimlerin bulunduğu 20’nin üzerinde yazarın övgü dolu yorum ve yazılarını içeren bir kitap da eşlik ediyor.

Osman Şahin: YAŞAR KEMAL-Geniş Bir Nehrin Akışı
“Bana on Türk öyküsü seç deselerdi, biri Osman Şahin’in Kırmızı Yel’i olurdu” diyen ünlü ozanımız Yaşar Kemal’i öykücümüz Osman Şahin yazdı. “Ne zaman Yaşar Kemal’in bir yapıtını okusam, sayfalar duygularıma seslenir, dili dilime çalar. Bir dil ağzı, bir dil sütü, bir ‘çağla tadı’ bulur, bir sözcük tomurcuğunun coşkusunu yaşarım” diyor Osman Şahin. İz Bırakanlar’ın 7. Kitabı Osman Şahin’in kaleminden çıktı.

Doğan Avcıoğlu: 31 MART’TA YABANCI PARMAĞI
AKP etrafında toplanan şeriatçı güçler nasıl iktidara geldi? İçinde bulunduğumuz süreç ne zaman başladı ve bunun öncesi var mıydı? Kemalist Devrim’in yılmaz savaşçısı ve 68’lerin önde gelen aydınlarından gazeteci, yazar ve siyaset adamı Doğan Avcıoğlu’nun, ilk baskısı 1969’da yapılan kitabı, 40 yıl aradan sonra yeniden Kaynak Yayınları’ndan çıktı. Gezi olaylarına vesile olan Topçu Kışlası’nın tarihi gerçekleri nelerdi? 31 Mart’ta ayaklanan şeriatçılar emperyalizmle neden içli dışlılardı? Bu soruları ve bugünkü süreci anlamak için bir başvuru kaynağı olan bu kitap yeni baskısıyla Kaynak Yayınları’nda.

Li Sheng: SİNCİANG UYGUR TARİHİ: Sinciang Uygur, Çin’in en çok etnik azınlıkları barındıran en büyük özerk bölgesi. Türklerin tarihi anayurdunun gerçek hikâyesini anlatan bu kitap, dünyanın belki de en “çok kültürlü”, en “çok etnik gruplu” bu bölgesinde binlerce yıl bir arada yaşamış insanların ortak tarihini keşfetmemizi sağlıyor.
Mahmut Saral: KÖY ENSTİTÜLERİ-Uyuyan Devin Uyanışı

Batı’ya öykünmeyen ulusal bir eğitim felsefesinin ve eğitim sisteminin ülkemizdeki ilk ve tek uygulaması olan Köy Enstitüleri’nin yalanlarla karalanıp yok edilişlerinin gerçek hikâyesi.

Mahmut Saral Köy Enstitülü bir öğrenci olarak yaşadıklarını bire bir aktararak bugünkü eğitim sisteminin çıkmazlarını da gözler önüne sermektedir.

Cafer Uyar: Gölcük Depreminden Balyoz Davasına-ENKAZ
Gölcük depreminden sağ çıkmayı başarabilmişken Balyoz Davası’yla çökertilmeye çalışılan bir astsubayın dramatik hikâyesi...

Depremin enkazıyla Hasdal Cezaevi demir parmaklıklarının yarattığı ruhsal sarsıntılar...

Turan Dursun: ALLAH, KUR’AN, DUA, İMAN
Kaynak Yayınları, İslamiyet konusunda dünya çapındaki otoritelerden biri olan Turan Dursun’un aydınlanma yolumuzda bir kilometre taşı ola Kur’an Ansiklopedisi’nin önemli maddelerini derleyerek okurlara sunuyor. “İnandığı dini bilmeyen bir topluma dininin gerçeğini öğretme”yi amaçlayan Turan Dursun, “Yazdıklarım en sağlam kabul edilen kaynaklara dayalı. Çürütebilecekler varsa buyursun çürütsünler” sözleriyle eserlerinin nesnelliğini vurguluyor.

Mecit Ünal: PADALYA–İnsan Yaşadığı Yere Benzer
Lali Berti’ye Mektuplar’ın yazarından öykü tadında yeni bir eser daha. Padalya, içi doldurulmuş, ölü kuş demek. Daha çok keklik ve kanatlı hayvanları avlamak için kullanılıyor. Kitapta insan suretinde padalyalardan bolca örnekler var:

ÇOCUK KİTAPLARI
- 12 kitaptan oluşan özel SAMED BEHRENGİ dizisinin 4. ve 5. kitabı SEVGİ EFSANESİ ve BİR ŞEFTALİ BİN ŞEFTALİ de TÜYAP’ta okurlarla buluşuyor. İlk üç kitabı:
1. Küçük Kara Balık
2. Telhun
3. Ulduz ve Kargalar

- 5 kitaptan oluşacak RUS MASALLARI DİZİSİ’nden ilk ikisi, Maksim Gorki’nin SERÇECİK ve Vladimir Mayakovski’nin ZÜRAFADAN KANGURUYA başlıklı eserleri minik okurlarıyla buluşuyor.

- Kaynak Yayınları Çinlilerin 12 kitaptan oluşan RESİMLİ ÜNLÜ ÇİN EFSANELERİ DİZİSİ’ni “büyük” okurlara sunuyor.

1. Denizi Dolduran Cingvey
2. Nüva İnsanı Nasıl Yarattı
3. Denizi Aşan Sekiz Ölümsüz
4. Anka Kuşu
5. Yü’nün Önderliğindeki Halkın Sele Engel Oluşu
6. Aya Uçan Çangı
7. Çoban ile Dokumacı Kız
8. At Başlı Keman: Suho ve Beyaz At
9. Şifalı Bitkileri Keşfeden Şınon
10. Gökyüzü ile Yeryüzünü Ayıran Pengu
11. Beyaz Yılan Efsanesi
12. Mulan Efsanesi
 


Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar