Latin Amerika'nın devrimci tarihi bu kitapta! 08 Aralık 2014, 13:41

Uzun süredir Arjantin'de bulunan araştırmacı gazeteci Özgür Uyanık, Türk devriminin yayınevi Kaynak Yayınları'ndan "Latin Amerika'nın devrimci tarihi" adlı kitap çıkardı.

Okurlarına devrimci bir kıtanın tarihini sunan Uyanık, Bolivar'ın, Jose Martin'in, Zapata'nın köylü ayaklanmalarını bir kuyumcu titizliğiyle inceliyor.

Kaynak Yayınları'ndan çıkan Özgür Uyanık imzalı Latin Amerika'nın devrimci tarihi kitabının tanıtım bülteninde şu görüşlere yer verildi:

Yıllardır Arjantin’de yaşayan, kıtayı iyi tanıyan araştırmacılardan Özgür Uyanık, Latin Amerika’nın devrimci tarihine tam da Galeano’nun bıraktığı yerden girerken okura yeni bir Latin Amerika tarihçesi, ama bu kez lanetli değil, devrimci kıtanın tarihini sunuyor.

Kitabına Kolumbus ve kıtanın fethiyle başlayan yazar, Türkiye’de pek bilinmeyen, ilginç ve keyifle okunan korsan hikâyelerine de yer verdikten sonra Latin Amerika’nın bağımsızlık savaşlarını, ulusalcı girişimleri, Bolivar’ın, Jose Marti’nin, Zapata’nın köylü ayaklanmalarını, sosyalistlerin önderlik ettiği halk isyanlarını, devrimleri, Latin Amerika’nın büyük birliğini ve ülkeler bazında yeniden dağılmasını nesnel bir titizlikle inceliyor.

Özgür Uyanık, yeniden sömürgeleşme sürecinin nedenlerini sorguladıktan sonra 20. yüzyılın ortalarından itibaren ortaya çıkan gerillacı örgütlenmelere, Che, Fidel, Allende gibi efsane isimlere ve onların amansız savaşlarına değinirken bizlerin de ufkunu açıyor.

Yazar, günümüzde çok tartışılan ve birçok açıdan Türkiye’yle de benzerlikler taşıyan Bolivarcı-Sosyalizan girişimlerin bilinmeyenlerini aktarıyor. Küreselleşme dalgasının acımasız neoliberal politikalarını iliklerinde hisseden Latin Amerika, buna karşı tepkilerini de verdi: 2000’lerde Venezuela, Brezilya, Bolivya, Arjantin, Şili ve Uruguay’da ortaya çıkan halk hareketleri ve bu hareketlerin yarattığı efsane devlet başkanları, Chavez, Morales, Lula, Kirschner ve “El Pepe” Jose Mujica…

 (Kitaba gözatmak için görselin üzerine tıklayınız)ÖZGÜR UYANIK KİMDİR?


Özgür Uyanık, 1974 yılında İstanbul'da doğdu. Anadolu Üniversite Kamu Yönetimi mezunu.

1996 Mayıs-2006 Şubat yılları arasında "Devrimci Yol" davasından cezaevinde kaldı. Bu yıllar arasında 2002 yılında Ulaş Kipal'le birlikte Kaynak Yayınları tarafından yayımlanan Türkiye Milli İktisat Tarihi isimli kitabı yazdı.

Cezaevinden çıktıktan sonra yasal koşulların Türkiye'de yaşamaya izin vermemesi nedeniyle yurtdışına çıkmak zorunda kaldı. Bu tarihten sonra Latin Amerika kıtasında sosyal ve siyasal hareketlerle çalışma imkanı buldu. Halen Buenos Aires'te yaşamakta olan yazar, aynı zamanda Aydınlık gazetesi Arjantin temsilciliği görevini yürütmektedir.

Uyanık, evli ve bir çocuk babasıdır.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar