banner864

Mursi’yi kim yıktı? 25 Mayıs 2014, 11:03

 Mısır halkı, 26 ve 27 Mayıs tarihlerinde yeni devlet başkanını seçecek. İşçi Partisi ise bir fotoğraf sergisi ile ülkenin geçtiğimiz Temmuz ayında gerçekleştirdiği devrimi tekrar kutluyor.

Sergi, 30 Haziran’la 3 Temmuz arasındaki halk ayaklanmasını fotoğraflarla anlatıyor. Eserlerin sahibi, Mısırlı fotoğrafçı Hasan Amin. Amin, Mursi’nin devrilmesi esnasında protestolara objektifiyle eşlik ediyor.

Darbe mi devrim mi?

Profesyonel fotoğrafçı olan Amin, 2011 yılından beri bir dizi uluslararası haber ajansına gönüllü muhabirlik yaptı ve BBC ve CNN’den ödül de kazandı. 2013’te de CNN International’a gönüllü muhabir olarak bağlanan Amin, Amerikan televizyon kanalıyla “darbe mi devrim mi?” sorusunda sert tartışmalar yaşadı.

Amin’in fotoğrafları, Mısır milletinin bu soruya verdiği yanıtı da yansıtıyor. Amin, kitlesel fotoğrafların yanında özellikle yakın çekimlere ağırlık vermiş ve insanların ruh halini yansıtmaya çalışmış.

Sergi, 25 Mayıs Pazar günü saat 18:00’de, Bakırköy Demirtaş Ceyhun Sanat ve Kültür Merkezi’nde açılacak. Hasan Amin açılışa bizzat katılacak.Türkiye-Mısır ilişkilerini onarmak


Sergiyi düzenleyen İşçi Partisi Uluslararası İlişkiler Bürosu Başkanı Yunus Soner, serginin amacını şöyle anlatıyor: “Kendi iktidarlarının yıkılmasından korkanlar, Mısır’daki devrimi darbe olarak nitelendirdi, Mursi’yi deviren milyonlarca Mısırlıyı görmezden gelmeye çalıştı. Birinci amacımız, bu yalanı yıkmak. Gerici ve emperyalizm bağımlıları olan bu iktidar, telaş içinde ABD’nin Mısır’daki gerici taşeronu Mursi’yi savundu ve ülkemizle Mısır arasındaki ilişkileri durma noktasına getirdi. İkinci amacımız, Mısır milletine gerçekleştirdiği ve tüm Orta Doğu’yu sarsan devrim için selam göndermek.”

İP: dış müdahaleye karşı Mısır müttefik

Soner’e göre Mısır, bugün Türkiye için olası bir müttefik oluşturuyor: “Mursi’nin yıkılmasıyla Mısır, çok daha bağımsızlıkçı bir dış politikaya yöneldi, emperyalizmin bölgeye müdahalelerine karşı tavır almaya başladı. Bu da, çok kutuplu dünyayı, ulusal egemenliği savunan bizler için Mısır’ı önemli bir müttefik yapıyor. Serginin diğer amacı, iki ülke arasında AKP’nin yıkılma korkusuyla tahribata uğrattığı ilişkileri tekrar onarmaya başlamak.”

Mısır seçimlere gidiyor

Devrik devlet başkanı Muhammed Mursi seçimleri, vatan hainliğiyle yargılanırken tutuklu bulunduğu cezaevinden izleyecek. Seçimler, Mısır devrimini yeni bir evreye taşıyacak.

AKP’nin seçimlerin yaklaşmasına rağmen Mısır’a yönelik sessizliğini koruması ise dikkati çekiyor.

Seçimler iki turlu düzenleniyor, ancak iki aday katıldığı için adaylardan biri birinci tur sonunda yüzde 50 çoğunluk sağlamış olacak ve devlet başkanlığını kazanacak.

(Görseli büyütmek için üzerine tıklayınız)


ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar