'Philanthropy House'da yarın açılıyor 18 Mart 2015, 17:42

AVRUPA Vakıflar Merkezi (European Foundation Centre) tarafından davet edilen, Aydın Doğan Vakfı’nın 32 yıldan bu yana düzenlediği 'Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması'na katılan 'Barış Konulu' karikatürlerinden oluşan bir seçki Brüksel’de bulunan 'Philanthropy House'da yarın yerel saat 17.00’da törenle açılıyor.
 AVRUPA Vakıflar Merkezi (European Foundation Centre) tarafından davet edilen, Aydın Doğan Vakfı’nın 32 yıldan bu yana düzenlediği 'Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması'na katılan 'Barış Konulu' karikatürlerinden oluşan bir seçki Brüksel’de bulunan 'Philanthropy House'da yarın yerel saat 17.00’da törenle açılıyor.

Türk Büyükelçiliği'nin himayesinde, Büyükelçi Hakan Olcay, Avrupa Vakıflar Merkezi Yürütme Kurulu Başkanı Gerry Salole, Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı ile Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi ve Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkan Danışmanı Emekli Büyükelçi Volkan Vural da açılışta bulunacak. Ayrıca, açılışta Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi ve Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkan Danışmanı Em. Büyükelçi Volkan Vural bir konuşma yapacak.

Sergi açılışının Çanakkale Zaferi’nin 100'üncü yıldönümüne denk gelmesinin de önem taşıdığı belirtildi. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’na, düzenlendiği yıllar içinde 137 ülkeden 7 bin 800 sanatçı 80 bine yakın eser ile katıldı. Sergide yer alan karikatürler 'Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması'nın 80 bine yakın eserden oluşan koleksiyonundan seçildi. Sergi, 23 Nisan 2015 tarihine kadar gezilebilecek.

AYDIN DOĞAN VAKFI

Aydın Doğan Vakfı, demokrasinin vazgeçilmez bir yönetim biçimi olduğuna; güçlü, çağdaş, saygın bir toplumun evrensel değerlere saygılı, sosyal ve ekonomik sorunların çözümüne katkıda bulunan, aydınlık kuşakların yetişmesiyle mümkün olduğuna inanır ve bu yönde çalışıyor.

Toplumun eğitim ve kültür düzeyini geliştirecek yatırımlar yapmak ve bu tür faaliyetleri desteklemek amacıyla kurulan Aydın Doğan Vakfı, bu amaçları gerçekleştirmek için çalışmalarını eğitim, kültür, kamu sağlığı, bilimsel araştırma, spor ve ekonomi alanlarında yoğunlaştırdı. Doğan Grubu şirketleri, sosyal sorumluluk projelerini Vakıf çatısı altında gerçekleştiriyor.

Aydın Doğan Vakfı, nitelikli işgücünün gelişimine katkıda bulunmak için özellikle kalkınmakta olan yörelerde çağdaş bir eğitim ortamı oluşturmaya çalışıyor. Bu amaçla okul ve öğrenci yurtları yapılırken bu okulların teknik donanımı da sağlanıyor.

AYDIN DOĞAN ULUSLARARASI KARİKATÜR YARIŞMASI

Şiddet ve ayrımcılığın küresel istikrarı tehdit ettiği modern dünyada, hoşgörünün her zamankinden daha çok önem kazandığı, karikatürün de hoşgörü ve sağduyuya dayalı olduğu, farklı düşünce ve inançlara açık bir toplumun yapıtaşlarından biri olduğu düşüncesinden hareket edilerek düzenlenen Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması bütün dünyada “Karikatür Oscarları” olarak biliniyor. Yarışmaya bugüne dek 137 ülkeden 7 bin 800 sanatçının katılması da ödülün boyutunu ve önemini belgeliyor. Dünyanın çeşitli ülkelerinden yüzlerce saygın karikatüristin katıldığı yarışmanın seçici kurulu da dünyanın en önemli karikatür ustalarından oluşuyor.

DHA

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar