banner864

Piri Reis Müzesi bugün açılıyor 17 Aralık 2014, 11:27

Piri Reis'in 500 yıl önce miras bıraktığı değerlerini sonsuza kadar yaşatmak amacıyla Çanakkale Valiliği ile Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ÇTSO) iş birliğinde Piri Reis Müzesi bugün açılıyor...
Piri Reis'in 500 yıl önce miras bıraktığı değerlerini sonsuza kadar yaşatmak amacıyla Çanakkale Valiliği ile Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ÇTSO) iş birliğinde Piri Reis Müzesi bugün açılıyor...Gelibolulu büyük denizci Piri Reis’in 500 yıl önce miras bıraktığı değerlerini yaşatmak için Çanakkale Valiliği ve Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nın işbirliği ile ÇTSO Kongre Fuar Merkezi’nde hayata geçirilen Piri Reis Müzesi açılışı bugün (17 Aralık günü) gerçekleştirilecek.
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yaptırılarak Çanakkale Valiliğine devredilen Piri Reis ve Haritaları Sergisi malzemelerinden oluşan interaktif müzede, dokunmatik bir masada yer alan Piri Reis haritası, üç boyutlu multivizyon gösterimi, Piri Reis’in yaşamını konu alan film gösterimi ve ayrıntılı Piri Reis haritaları yer alıyor. Müzede ayrıca Piri Reis’i ünlü haritasını 500 yıl önce Kilitbahir kalesinde bir yağ kandili ışığında ceylan derisi üzerine işlerken betimleyen bir canlandırma da bulunuyor.

Deniz Haber Ajansı 

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar