Ünlü halk ozanı ölümünün 41. yıldönümünde unutulmadı 21 Mart 2014, 17:24

Halk Ozanı Aşık Veysel ölümünün 41. yıl dönümünde unutulmadı.
Âşık  Veysel’i anma töreni kapsamında bugün birçok İl ve İlçede bir dizi etkinlikler tertipleniyor. Etkinliklerin İstanbul ayağında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından bu akşam organize edilen Aysun Gültekin konserinde ünlü halk ozanın eserleri tekrar yorumlanacak

Aşık Veysel Şatıroğlu kimdir ?
1894 yılında Sivas'ın Şarkışla ilçesine bağlı Sivrialan köyünde dünyaya geldi.[ Annesi Gülizar, babası "Karaca" lakaplı Ahmet adında bir çiftçiydi.[1]Veysel'in iki kız kardeşi, yörede yaygınlaşan çiçek hastalığına yakalanarak yaşamlarını yitirdi. Ardından Veysel de yedi yaşında aynı hastalıktan dolayı bir gözünü kaybetti. Kendi anlatımına göre:

Babasının, Âşık Veysel'e oyalanması için aldığı sazla önce başka ozanların türkülerini çalmaya başladı.1933 yılında tanıştığı Ahmet Kutsi Tecer'in teşvikleriyle kendi sözlerini yazıp söylemeye başladı.

Âşık geleneğinin son büyük temsilcilerinden olan Âşık Veysel, bir dönem yurdu dolaşarak Köy Enstitüleri'nde saz hocalığı yaptı. 1965 yılında özel kanunla maaş bağlandı. 1970'li yıllarda Hümeyra, Fikret Kızılok, Esin Afşar gibi bazı müzisyenler Âşık Veysel'in deyişlerini düzenleyerek yaygınlaşmasını sağladı. Şarkışla'da her yıl adına şenlikler yapılır.
Eserlerinde Türkçe'si yalındır. Dili ustalıkla kullanır. Yaşama sevinciyle hüzün, iyimserlikle umutsuzluk şiirlerinde iç içeydi. Doğa, toplumsal olaylar, din ve siyasete ince eleştiriler yönelttiği şiirleri de vardır. Şiirleri, Deyişler (1944), Sazımdan Sesler (1950), Dostlar Beni Hatırlasın (1970) isimli kitaplarında toplandı. Ölümünden sonra Bütün Şiirleri (1984) adıyla eserleri tekrar yayınlandı.

1973 yılında akciğer kanseri sonucunda vefat etti.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar