Evlilik hazırlığında olanlar dikkat! Evlenme ehliyetinizi aldınız mı? 10 Şubat 2015, 10:06

AKP Milletvekili İsmet Uçma'nın "Evlenme ehliyeti" önerisi jet hızıyla kabul edilerek resmi gazetede yayımlandı. Artık evlenme ehliyeti olmayanlar dünya evine giremeyecek.
Artık dünya evine girmek için çiftlerin birbirlerini beğenmeleri yetmeyecek. Evlenmek için ehliyet gerekecek. Ehliyeti olmayan nikâh dairesinin önünden bile geçemeyecek.

AKP'li İsmet Uçma'nın 'Evlenme ehliyeti' önerisi jet hızıyla Bakanlar Kurulu'nda onaylandı ve resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Daha önce "kadına şiddete karşı mahalle halkı devreye girsin" önerisinde bulunan İsmet Uçma'nın 'Evlenme ehliyeti' gerekçesi 'Kadına Yönelik Şiddeti önleme.'

Resmi Gazete'de yayınlanan kararda "Evlendirme Yönetmeliğinin 2'nci maddesinin birinci fıkrasına "Evlenme ehliyet belgesi" ibaresi eklendi. Ehliyetin açılımı "Kişinin evlenme anındaki milli hukukuna göre evlenme ehliyeti ve şartlarının yer aldığı ve evlenmeye sakınca bulunmadığını gösterir belge" olarak tarif ediliyor.

Evlenme Ehliyeti eklemesiyle ""evlenmenin tanımı da "Bir kadın ve bir erkeğin usulüne göre yetki verilmiş bir memur önünde bir aile kurmak amacı ile yapmış oldukları medeni hukuk sözleşmesi" olarak değiştirildi.

Artık nikâh memurları diğer prosedürlerin yanı sıra eş adaylarının evlenme ehliyet belgesi olup olmadığını da kontrol edecek. Yaşları küçük olanlar için ana baba veya vasinin rızası ya da hâkim izni aranacak. 

Evlenme ehliyetinin nereden alınacağı ile tam anlamıyla bir netlik yok.  Ancak şartları belli: Reşit olmak - Mümeyyiz yani iyiyi - kötüyü - doğru ve yanlışı ayırıp seçebilmek, yakın akraba olmamak, evli olmamak, Kanunen evlenme yasağı olmamak, Kazai evlenme yasağı bulunmamak, Zührevi ve bulaşıcı hastalığı bulunmamak.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar