banner864

Adnan Oktar'dan, Önkibar'ın yeni kitabına toplatma davası 21 Kasım 2014, 16:44

Adnan Oktar tarafından Sabahattin Önkibar'ın, "İşte İslamın ve Türklüğün Katilleri" adlı son kitabı hakkında açtığı toplatılma davası mahkeme kararı ile reddedildi.
Adnan Oktar tarafınfan Sabahattin Önkibar'ın, "İşte İslamın ve Türklüğün Katilleri" adlı son kitabı hakkında açtığı toplatılma davası mahkeme kararı ile reddedildi.

Aydınlık gazetesi yazarı Sabahattin Önkibar'ın Türk Devrimi'nin yayınevi Kaynak Yayınları'ndan çıkan "İşte İslamın ve Türklüğün Katilleri" adlı kitabı hakkında Adnan Oktar ihtiyati tedbir davası açtı. Davaya gerekçe olarak ise, "halkın bir kesimini diğerine karşı kışkırtıcı nitelikte olduğu, kamu barışını ve hedef gösterdiği ihtiyati tedbir isteyenin hayatını tehlikeye atması nedeniyle MK’nın 24-25. maddesi gereğince saldırının önlenmesi açısından kitabının toplatılması yönünden ihtiyati tedbir kararı verilmesi talep etmiş, kitabın, İslam ve Türklüğün katili olarak sözü edilen kişileri marjinal grupların açık hedefi haline getirdiğini" ifadeleri gösterildi. Ancak mahkeme, verilen yayın durdurma kararını Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 10. maddesinde düzenlenen ifade-basın özgürlüğüne müdahale olarak kabul etmiş, temel ölçünün kamu yararı olduğunu belirtmiş ve ihtiyati tedbir isteminin reddi yönünde kararını verdi.

Konu ile ilgili Kaynak Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Sadık Usta kamuyoyuna yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, "Önkibar’ın iddialarına karşı savunma yapamayan kişiler, fikir özgürlüğünü bastırmak amacıyla bu yola başvurmuşlardır. Kitapta yazanlar gerçeklerdir ve Önkibar’ın kitaptaki uyarıları ve açıklamalarından ders çıkarılmalıdır" ifadeleri yer aldı. 

İşte Sadık Usta'nın o yazılı açıklaması:

Sabahattin Önkibar’ın kitabındaki bilgiler–açıklamalar etkili olmuştur ki, kitabın toplatılması için başvuruda bulunulmuştur.

Yazarımız Sabahattin Önkibar’ın kitabı hem birbiriyle bağlantılı hem de bağımsız iki bölümden oluşmaktadır. Kitabın birinci bölümünde Önkibar, İslami çevrelerdeki İslamın kurallarına dayanmayan birçok hurafeye ilişkin açıklamada bulunmakta, bizzat kendisinin de tanık olduğu olaylardan hareketle “mehdilik, mezhepler arası ilişkiler, farklılıklar ve aynılıklara” ilişkin önemli bilgiler vermektedir.

Kitabın birinci bölümünde yer alan “Mehdilik” kavramının, inananları ve yurttaşları aldatmaya yönelik bir hurafe olduğu ve bunu icra edenlerden birinin de Adnan Oktar olduğunu tanıklıklara başvurarak açıklamaktadır.

Önkibar’ın iddialarına karşı savunma yapamayan kişiler, fikir özgürlüğünü bastırmak amacıyla bu yola başvurmuşlardır. Kitapta yazanlar gerçeklerdir ve Önkibar’ın kitaptaki uyarıları ve açıklamalarından ders çıkarılmalıdır.

(Kitabı incelemek için tıklayın)


Gökhan ÇELİK
ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

CENAP AYTEPE :

sağdan yürü cüzdan bulursun.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder