banner864

Ali Tezel'in işine son verildi! 02 Aralık 2014, 14:54

Ali Tezel'in Habertürk gazetesindeki yazılarına son verildi.
 Ali Tezel'in Habertürk gazetesindeki yazılarına son verildi.

Çalışma hayatı ve sosyal güvenlik uzman Ali Tezel, Ciner Grubu'na bağlı Haber Türk gazetesindeki köşe yazılarına, sosyal medya kanalları üzerinden hükümet aleyhine yaptığı paylaşımlarından ötürü son verildi. Tezel, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, "Bu arada Habertürk beni Facebook ve Twitter deki paylaşımlarım için işten attı... Sus dediler gerçekleri söyleme dediler ama dayanamadım" ifadelerini kullandı.

Konu ile ilgili ulusalkanal.com.tr'nin sorularını yanıtlayan Tezel, Kendisine 'sus' denildiğini, ancak dayanamadığını ifade ederek şunları belirtti.

Ben zaten uzunca bir süredir Habertürk gazetesinden ayrılmayı düşünüyordum. En son gazete yönetimi benim hükümet aleyhine sosyal medya paylaşımlarımdan rahatsız olmuş. Son olarak bana bunu tebliğ edip yazılarıma son verdiklerini açıkladılar. Tüm yasal haklarımı alarak gazete ile fiili ilişkim sona erdi.

"Gazeteciler hükümet bülteni hazırlıyor"
Hükümet basın üzerinde hakimiyet kurmaya çalışıyor. Günümüzde artık gazetecilik yapmak çok zor. Ne yazık ki gazetecilik yapmak için iktidar yalakası olmanız gerekiyor. Yalakalık yaparsanız kazanırsınız, aksi halde işiniz zor. Bugün neredeyse tüm basın kuruluşlarını iktidar odakları yönetiyor. Hükümet gazeteleri ve gazetecileri bugün artık haber yapmak yerine hükümet bülteni hazırlıyor. Tabi tüm bu baskıları, yasakları tanımayan basın kuruluşları da var. Ama çok az. Bu tür eğilip bükülmeyen medya kuruluşlarının çoğalması gerekiyor.

Medya üzerindeki baskıların nasıl giderileceği sorumuza ise Ali Tezel şu şekilde yanıt verdi.

"Hukuk artık işlemiyor"

Türkiye'de basının özgür olabilmesi için öncelikle ülkede demokrasinin olması gerekiyor. Bir diğer koşul ise hukuk. Maalesef ülkemizde hukuktan bahsetmek şu koşullarda çok zor. Son koşul ise medya sahipleri konusu. Medya kuruluşlarındaki sermaye yapısına baktığımızda hükümet yanlısı şirketlerin olduğunu görüyoruz. Türkiye'de gazeteciliğin yapılabilmesi için gazete yöneticilerinin holding sahiplerinin değil gazetecilerin olması gerekiyor.

Ali Tezel'in özellikle Soma faciası sırasında yazdıklarıyla hükümeti rahatsız ettiği belirtilmişti.

Çalışma hayatı ve sosyal güvenlik uzmanı Ali Tezel her pazartesi Ulusal Kanal ekranlarından canlı olarak saat 15:00'te yayınlanan "Ali Tezel'e Sorun" programıyla iş dünyasındaki sorularınızı cevaplamaya devam edecek.

Ali Tezel kimdir?

10.09.1966 tarihinde Ödemiş'te doğmuştur. İlkokulu Ödemiş'te tamamladıktan sonra ortaokulu devlet parasız yatılı olarak İzmir Buca Lisesi Ortaokulunda ve Lise'yi de yine devlet parasız yatılı olarak Konya Atatürk Sağlık Meslek Lisesi'nde 1985 yılında tamamlamış ve aynı yıl Nevşehir'de sağlık memuru olarak göreve başlamıştır. 1987-1989 yıllarında Ankara Numune Hastanesi Hızır Acil Servisinde geceleri çalışıp, gündüzleri de Hacettepe Üniversitesi Anestezi Teknikerliği bölümüne devam etmiştir.

1989 yılında İzmir Alsancak Devlet Hastanesi acil servisinde geceleri çalışırken, gündüzleri de Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi idari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel ilişkiler Bölümüne başlamış ve 1993 yılında, 4 yılda tamamlamıştır.

1995 yılında ÖSYM tarafından yapılan merkezi sınav sonrasında girdiği SSK Sigorta Müfettiş Yardımcısı sınavı ile SSK'da Sigorta Müfettiş Yardımcısı olarak göreve başlamıştır.

1998 yılında da Sigorta Müfettişliğine atanmış olup, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı, İstanbul 1 No'lu Grup Başkanlığı'nda Başmüfettiş olarak görev almıştır. 2004 yılından, görevden alındığı 2007 yılı Ekim ayına kadar da Grup Başkanı olarak görev yapmıştır.

1 Eylül 2008 günü hem memuriyetten hem de müfettişlik görevinden istifa etmiştir.

10 yıla yakın zamandır AKŞAM Gazetesinde haftanın üç günü ( Pazar, pazartesi ve çarşamba günleri) “Çalışma Hayatı” ile “Sosyal Güvenlik Köşe”sini hazırlamıştır. 2003 ve 2004 yıllarında 2 yıl süreyle pazar günleri SKYTURK Televizyonunda (saat 13.10) canlı olarak Çalışma Hayatı Programının yapımcı ve sunuculuğunu da üstlenmiştir.

2005,2006 yıllarında her cumartesi günü saat 12.00 de Kanaltürk Televizyonunda “Ali Tezel’le Çalışma Hayatı” programını hazırlamış ve sunmuştur. 2007 ve 2008 yıllarında ise her cumartesi Samanyolu Haber (SHaber) Kanalında saat 21.20 de başlayan ve 22.55 de sona eren "Ali Tezel'le İşimiz Var" programını hazırlayıp canlı olarak sunmuştur.

2008-2009 yıllarında NTV Televizyonunda her salı ve her perşembe saat 14.30 da başlayan Çalışma Hayatı programını hazırlayıp canlı olarak sunmuştur.

İlki (Yargı Kararlarıyla Donatılmış Sosyal Sigorta Mevzuatı ve Bağ-Kur Yasası) 1998 de ve diğeri (Sosyal Sigortalar Mevzuatı ve Örnek Yargı Kararları) 2000 yılında ve diğerleri 2005 yılında olmak üzere, yedi adet yayınlanmış kitabı bulunmaktadır.

Halen Ulusal Kanal'da "Ali Tezel'e Sorun" programına devam ediyor

Gökhan ÇELİK
ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

şenay zengin :

01/02/1961 dogumlu 1983 işe giriş 5015 günden emekli oldum 16/01/2015emekli oldum 730tl emekli maaşı aldım1000 tl altında emekli maaşı yok diyolar ne yapmalıyım

muammer şaşmaz :

bu ülkenin ali bey gibi insanlara ihtiyacı vardır

Emel Veral :

burada hayat hikayenizi okuyunca size takdir ve tebriklerimi söylemek istedim.bu ülkeye lazımsınız ve iyi ki varsınız.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar