Antalya Ulusal Gönüllüleri Sanat İçin Buluştu 28 Aralık 2014, 18:12

Antalya Ulusal Gönüllüleri, Aydınlanma Kahvaltılarının ilkini Gaziantep Restoran’da Sanat gündemli başlattı. AKP’li Belediye’nin Antalya’daki sanat kurumlarına yönelik saldırılarını da konu alan buluşmaya çok sayıda sanat kurumu destek verdi.
 Antalya Ulusal Gönüllüleri, Aydınlanma Kahvaltılarının ilkini Gaziantep Restoran’da Sanat gündemli başlattı. AKP’li Belediye’nin Antalya’daki sanat kurumlarına yönelik saldırılarını da konu alan buluşmaya çok sayıda sanat kurumu destek verdi.
Etkinliğe Türkiye Sanatçılar Birliği adına TRT Türk Halk Müziğinin usta sanatçısı Dr. Mehmet Özbek konuşmacı olarak katıldı.
Özbek konuşmasında, sanat bilincinin çocukluk çağlarından itibaren topluma yerleştirilmesinin zorunluluğuna işaret ederek, gelecek kuşaklara soylu kültürle yoz kültür arasındaki farkı ayırt etme bilincinin aşılanması gerektiğini vurguladı.
Her sanat alanında çağdaş değerlerin yaratılması için köklü eğitimin şart olduğunu ifade eden Özbek, “temeli olmayan bir kültürün sonu yoz kültürdür” ifadelerini kullandı.
AKP hükümetinin eğitim ve kültür politikasını eleştirerek, bakanlık koltuklarında oturan yetkililerin kültür ve sanat politikalarını kişisel görüş ve anlayışları doğrultusunda sürdürmesini eleştirdi.

Geleneksel ve uluslararası kültürden beslenerek özümsenen Ulusal kültür ve sanat politikası geliştirmenin önemine vurgu yapan Mehmet Özbek, en küçük bütçe ödeneğinin Kültür Bakanlığına veriliyor olmasının buna engel olduğunu söyledi.
Sanat eğitim kurumlarının arttırılması ve yetişen sanatçı kadrolarının yurt genelinde değerlendirilmesi konusuna da değinen Özbek, sanatçıların siyasi görüşlerine göre yargılanmadığı, sanat üretiminin özgürce yürütülebileceği bir ortamın ideal bir partinin ideal programı çerçevesinde oluşabileceğini söyledi.
Özbek ayrıca, sanatçıların sorumluluklarını geleneksel kültürü saklayarak, yayarak, tanıtarak, Ulusal müzik yaratıp ve evrensele taşıyarak yerine getirebileceklerini vurguladı.
Usta çırak buluşması
Antalya’lı şair Ahmet Turan Kul’un şiirleri ile renk kattığı programda, Ege Üniversitesi Konservatuar öğrencileri, usta sanatçı Mehmet Özbek’in türkülerine eşlik etti.
Etkinliğe, Antalya Şair, Ozan ve Yazarlar Derneği, Sanatçılar Derneği,Kültür Sanat Vakfı,Avrasya Kültür Sanat Edebiyat Derneği, Çevre Gönüllüleri Derneği,Alevi Dernekleri, HacıBektaş Veli Vakfı,Çorum,Divriği,Erzincan,Yavuzeli gibi yöre dernekleri, Vardiya Bizde Platformu, İşçi Partisi,CHP,DSP gibi parti ve kurumların yöneticileri katıldı.
Haber: Devrim Aşkın Karasoy
Fotoğraf: Birsen Aslan
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar