banner864

Cumhuriyet'e Atatürk karşıtı iki yazar! 27 Mart 2015, 17:21

Can Dündar'ın yayın yönetmenliği döneminde bölücü fikirleri, "konuk yazar" adı altında sayfalarına taşıyan Cumhuriyet şimdi de Ahmet İnsel ve Nuray Mert'i kadrosuna kattı. Cumhuriyet ve Atatürk karşıtı fikirleriyle tanınan iki yazar daimi olarak gazetede yazacak. Oysa, bu isimlerin yazar yapılması gazetenin kuruluş senedine aykırı.
Can Dündar'ın Genel Yayın Yönetmenliği'ne getirilmesinin ardından Sırrı Süreyya Önder, Ahmet Altan gibi isimlere "konuk yazar" olarak sayfa açan Cumhuriyet Gazetesi yeni bir hame yaptı. Gazete, Nuray Mert ve Ahmet İnsel'i kadrosuna kattı.

Nuray Mert kararı, diken.com.tr'de yayınlanan yazısında duyurdu. Medyatava'nın haberine göre de, Cumhuriyet Ahmet İnsel'le anlaştı. Neoliberal ve PKK çizgisine yakın düşünceleriyle tanınan iki yazar artık Cumhuriyet'te yazacak. Ancak bu hamle, Cumhuriyet gazetesinin kuruluş ilkeleriyle çelişiyor.

Cumhuriyet gazetesinin yönetimi Cumhuriyet Vakfı'na bağlı. Vakfın kurulu Kuruluş senedinde, Atatürk ilkelerine ve Cumhuriyet'in temel niteliklerine bağlılık maddesi bulunuyor.

Gazetedeki bu çizgi kayması büyük tepkiye neden oldu. Eski Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu üyesi ve gazetenin eski yazarlarından Mustafa Pamukoğlu, konuyu yargıya taşıyacağını söyledi.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

Tarık R. Konal :

cumhuriyet'in ilhan ağabey'in döneminden kalma yazarları çizerleri bu gelişmeler karşısında neden suskunlar? can dündar uzaklaştırılmadan bu gazete alınmaz, okunmaz...

ekim :

cumhuriyet gazetesinin ici bosaltiliyor. amac bu

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar