banner864

Fethullah'tan Aydınlık'a ahlaksız teklif! Aydınlık bakın ne yanıt verdi 18 Aralık 2014, 12:08

Yıllardır gazetecilere saldırıp hedef gösteren, hapse atan Cemaat’e yönelik operasyonun ardından yükselen ‘özgür basın’ kampanyası kapsamında Cemaat gazetelere tam sayfa ilan verdi. Aydınlık, ilanı elinin tersiyle itti

18 AYDINLIK SABUNCU-Y paylaşan: ulusalkanal
Yıllardır gazetecilere saldırıp hedef gösteren, hapse atan Cemaat’e yönelik operasyonun ardından yükselen ‘özgür basın’ kampanyası kapsamında Cemaat gazetelere tam sayfa ilan verdi. Aydınlık, ilanı elinin tersiyle itti

Fethullah Gülen Cemaati’ne yönelik düzenlenen operasyon sonrası Cemaat’in “özgür basın” sloganıyla başlattığı kampanya sürüyor. Operasyonun ardından Gülen Cemaati’ne bağlı yayın kuruluşları bütün haberlerde “basın özgürlüğüne darbe”, “özgür basın susturulamaz” gibi sloganlarla Cemaat’e yönelik operasyonun hedefini şaşırtmak istemişti. Çok sayıda muhalif yayın organı, gazeteci, siyasetçi ve aydın, Cemaat’in “özgür basın” oltasına takılarak Cemaat’e arka çıkan tutum takınmıştı.

Cemaat’in dün gazetelere verdiği “Özgür Basın Susturulamaz” ilanında Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı ve Samanyolu Televizyonu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca’nın da arasında olduğu isimlerin gözaltına alınması “basın özgürlüğüne ve Türkiye’nin demokratik geleceğine vurulmuş ağır bir darbedir” sözleriyle eleştirildi.

Cemaat’le dayanışma mesajına 62 isim imza attı. İsimler arasında A. Turan Alkan, Nazlı Ilıcak, Erhan Başyurt, Ali Bulaç, Mümtaz’er Türköne gibi Cemaat sözcülerinin yanı sıra Ufuk Uras, Yasemin Çongar, Nuray Mert gibi liberal isimler yer aldı. Listede en dikkat çeken isimler ise Cumhuriyet yazarı Can Dündar, Yurt Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Derya Sazak ve basın kuruluşlarının temsilcileri oldu.

AYDINLIK REDDETTİ
İlanla beraber sosyal medyada #ÖzgürBasınSusturulamaz kampanyası başlatıldı.

İlan, Cemaat gazetelerinin yanı sıra bazı muhalif gazetelerde de yayımlandı. Zaman, Bugün, Taraf, Cumhuriyet, Sözcü, Hürriyet ve Habertük ilanı yayımlayan gazetelerden bazıları. Yurt gazetesi arka sayfasında yayımladığı ilanı birinci sayfasından habermiş gibi anons etti.

Cemaat, Aydınlık’ta da Cemaat’i savunan ilanı yayımlatmak istedi ama gazete yönetimimiz bu teklifi elinin tersiyle itti.

'GAZETECİLER DERHAL SERBEST BIRAKILSIN' KAMPANYASINA DESTEK OLAN İSİMLER

Doğan Akın, Ayhan Aktar, Murat Aksoy, Mustafa Akyol, Ahmet Turan Alkan, Şahin Alpay, Mehmet Altan, Ergun Babahan, Hayko Bağdat, Erhan Başyurt, Yavuz Baydar, Ali Bulaç, Hasan Cemal, Orhan Kemal Cengiz, Utku Çakırözer, Reha Çamuroğlu, Cengiz Çandar, Yasemin Çongar, İhsan Dağı, Can Dündar, Neşe Düzel, Emine Uçak Erdoğan, Mustafa Erdoğan, Doğu Ergil, Dengir Mir Mehmet Fırat, Ümit Fırat, Şebnem Korur Fincancı, Kazım Güleçyüz, Kadri Gürsel, Nazlı Ilıcak, Yılmaz Karakoyunlu, Ümit Kardaş, Ferhat Kentel, Suat Kınıklıoğlu, Levent Köker, Mustafa Kuleli, Perihan Mağden, Nuray Mert, Metin Münir, Joost Lagendjik, Yılmaz Odabaşı, Turgay Oğur,Turgay Olcayto, Ünal Tanık, Tarık Toros, Pınar Türenç, Mümtaz’er Türköne, Erkan Saka, Derya Sazak, Atille Sertel, Nevval Sevindi, Cafer Solgun, İrfan Sönmez, Ceren Sözeri, Ufuk Uras, Cemal Uşşak, Ahmet Ümit, Zeynep Tanbay, Hilmi Yavuz, Mustafa Yeşil, Şanar Yurdatapan, Amberin Zaman

ÇETİNKAYA ŞAŞIRTMADI

Cumhuriyet gazetesi yazarı Hikmet Çetinkaya yine Cemaat’e arka çıktı. Çetinkaya demokrasi ve özgürlük kurmaktan bahsederek Cemaat’i destekledi. İşte o yazıdan bazı satırlar:

Türkiye’ye baskıcı, otoriter bir rejim gelirse yine bu ülkenin solcularının, yurtseverlerinin, sosyalistlerinin, komünistlerinin, demokratlarının, gerçek aydınlarının, emekçilerinin, gençlerinin başları yanar...

Sorun, baskıcı rejime karşı bir demokrasi ve özgürlük cephesi kurmakta... İki yıl önceye dek Fethullah Gülen cemaatiyle birlikte hareket eden hükümet, bugün onları “terörist” olarak yaftalıyor.

Yargı ve adalet konusunda, tahsisler ve ihalelerde çıkarılan yasalar, anayasal değişiklikler size neyi anımsatıyor?

Cemaat için “oh olsun” demiyorum, diyemem...

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar