banner864

Hakan Aygün’den CHP-HDP ittifak çağrısı 13 Şubat 2015, 12:37

 Kılıçdaroğlu’nun pragmatik (faydacı) davranarak muhafazakarları CHP’ye topladığını ama aslında laikliği savunduğunu iddia eden Aygün, ulusalcıları hedef alarak “açılım”ı savundu. İşte Aygün’ün sözleri:

“Urfa’dan bakıldığında politik söylem Karadeniz’in, İç Anadolu’nun tam tersi. Urfa’daki CHP’li açılım istiyor, CHP Kürt meselesinde söylemini netleştirmeli diyor. Yoksa HDP’ye kayma olur diyor. Yani Karadeniz ve İç Anadolu’nun ya da Batı’nın bir bölümünün tam tersi. Ülkenin bir tarafında CHP ulusalcılaşmalı yoksa oy kaybeder denirken, Doğu’da ise tam tersini yapmazsa oy kaybedeceği söyleniyor. Yani nereden baktığına bağlı.

Burada bir parantez açalım. Benim şahsi görüşüm, meseleye “CHP’ye Kürt seçmenden gelecek” diye bakmamak lazım. Artık çok da zor gelir. Demokrasinin gereği neyse onu önermek ve tartışmak lazım. Bunlar da ileride yol-su-elektrik olarak geri döner...

Güneydoğu dinci ve Kürt milliyetçisi diye ikiye bölünmüş zaten. Dincilerin yeri belli. AKP ve Hüda-Par. Kürt milliyetçilerinin de adresi, HDP-BDP. Burada önemli olan Selahattin Demirtaş gibi aklı başında isimlerin bir an önce tehlikeyi farkederek, saflarını CHP’den yana değiştirmeleri...

Koşullar, eninde sonunda laik düzen isteyenleri işbirliğine zorlayacaktır. HDP ve Demirtaş “Hatanın neresinden dönse kardır” diye bekleyeceğiz...

Bunlar pragmatist siyasetin gereğidir. Genel geçer laflara bakmayın, CHP’nin bugün yaptığı kitle partisi olmanın gereğidir. İşçi Partisi kafasıyla İşçi Partisi kadar olursun, Saadet Partisi kafasıyla Saadet Partisi kadar kalırsın.

Varsın, büyük olsun ama bizim olmasın. Bu konuda özellikle CHP örgütlerine ve kemik CHP’lilere büyük görev düşüyor. Devir Mevlana olma zamanı. Göç yolda düzelir.”

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

FeSo41 :

ayrışmacılar 94 ve 99 seçimlerinde ders almamıştınız. 1.cide chp,dsp,shp toplamda %35 oy almışken, %25 oy alan, 2.cide chp, dsp topl.%35 oy almışken, %27 oy alan rte ye bbbaşk lığını vermişti. yine ders almayacakmısını? biraz gerçekleri görün lütfen

figul :

okyanus ahtapotu da ulusalcı dalgayı aşacağız demişti. bu da çırağı işte.. ne 6 oku ne de onu savunan ulusalcıları aşamayacaksınız, baraj duvarı altında boğulacaksınız..

Ali :

türk milletinde ,atatürkte birleşmeyen, üniter devlette bşrleşmeyen, hiçbir ittifat bugünkü iktidarı yenemez!

yalcin :

vah vah chp kimlere kaldi

eşitlik :

ne de olsa bugün gazetesi kökenli kendisi... chp sanki babasının malı da biz büyüğüz siz küçüksünüz ukalalığını yapıyor, kibir çok tehlikeli bir şeydir sandık tepetaklak olur 1999 seçimlerindeki gibi o zaman tekrar bugün gazetesine dönmek zorunda kalır bu şahıs.

Ahmet Eken :

gayrımilliler bu ittifaka, milliler vatan ittifakına gitmeli.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar