banner864

Hürriyet'ten ikinci Yılmaz Özdil açıklaması 17 Ağustos 2014, 10:40

Hürriyet gazetesi yazarı Yılmaz Özdil'in Cuma günü kaleme aldığı yazı Hürriyet gazetesi yönetimi tarafından yayımlanmayınca sosyal medyada yurttaşların yoğun tepkileri kaçınılmaz oldu
Hürriyet gazetesi yazarı Yılmaz Özdil'in Cuma günü kaleme aldığı yazı Hürriyet gazetesi yönetimi  tarafından yayımlanmayınca sosyal medyada yurttaşların yoğun tepkileri kaçınılmaz oldu. Yoğun  tepkiler üzerine Hürriyet gazetesi internet sitesinden konu ile ilgili açıklama yaptı. Açıklamada,"Özdil'in yazısı Doğan yayın ilkelerine uygun olmadığından yazı yayınlanmadı" ifadesi yer almıştı.

Resmi internet sitesinden yapılan bu yazılı açıklama da Hürriyet okurlarını tatmin etmedi. Ardından gerek duyulduğu üzere Hürriyet gazetesi ikinci kez yazılı açıklama yaptı. Yeni açıklamada şu ifadeler yer aldı

Bildiğiniz gibi Hürriyet, Türk basınında yayın ilkelerini belirleyerek, bunlara uyacağını kamuoyuna duyuran tek gazetedir. Kişilik haklarına saygı bu ilkeler içinde özel bir yere sahiptir.

Gazete yönetimi, yazarımız Yılmaz Özdil’in son yazısında kullanılan bazı ifadeler bu ilkelere ters düştüğü için kendisine gerekli uyarıyı yapmıştır.

Ancak yazarımız, bu ilkeler doğrultusundaki düzeltmeleri yapmayı kabul etmediği için yazısı yayınlanmamıştır.

* * *

Hürriyet, haberlerinde tarafsızlığı, görüş yazılarında ise çoğulculuğu temel ilke kabul etmiş bir gazetedir.

Yazar kadromuzun, Türkiye’nin siyasi ve sosyal yelpazesini yansıtacak bir genişliğe sahip olması için gerekli hassasiyeti gösterdik.

Amacımız her zaman mümkün olduğunca bütün Türkiye’yi kucaklamaktır.

Hiç şüphesiz yazarlarımız, yayın ilkelerimiz doğrultusunda görüşlerini serbestçe yazma hakkına sahiptir.

Bugüne kadar bu serbesti içinde yazmışlardır ve bundan sonra da yazmaya devam edeceklerdir.

Ancak yazarlarımıza bu özgürlüğü sağlarken, kendilerinden kurumun etik ilkelerine uygun davranmalarını istemek hem hakkımız hem de gazetecilik mesleğine karşı görevimizdir.

Ortaya çıkan sorun tamamen bu konudaki görüş ayrılığından kaynaklanmıştır.

* * *

Durum böyleyken, bazı gazete ve internet sitelerinde konuyu hükümet baskısına bağlayan yorum ve yazılar çıkmıştır.

Bunların bir bölümünün iyi niyetle yazıldığına inanıyoruz. Ancak bazılarının, Hürriyet gazetesine olan ezeli düşmanlıklarından kaynaklandığı da açıkça görülmektedir.

Hürriyet ile okuyucuları arasında görünmeyen bir gönül kontratı vardır. Yazılı olmayan bu kontratta okurlarımıza, Türkiye’yi kucaklayan, demokrasiyi, çoğulculuğu ve meşruiyet çizgisini savunan, bütün siyasi partilere eşit mesafede duran iyi bir gazete sunma vaadi vardır.

Hürriyet, gerek haberciliği gerek görüş yazıları ile bu kontrata her zaman sadık kalmıştır. Bugüne kadar yayınlarında hiçbir partinin, örgütün ve çevrenin etkisinde kalmamıştır. Bundan sonra da bu çizgisini değiştirmeyecek ve okuyucusu ile arasındaki bu gönül kontratına sadık kalmaya devam edecektir.

(Aşağıdaki ilgili haberlerimizi okumak için görsellerin üzerine tıklayın)


ulusalkanal.com.tr


Yorumlar

Ebru Özmen :

Yılmaz Özdil gibi cesaretli,dili kuvvetli olan birini kaybetmekle kalmadınız.Sırf Yılmaz Özdil için gazetenizi alan bizleri kaybettiniz.Hürriyet ailesine taziyelerimizi sunarız

oktay akay :

Hürriyet yılmaz özdil olmasa sana para vermek zaten agrima gidiyordu şimdi ohh be diyorum şimdi seni o yüzde bilmemkac alsın..haa onlar bedavaya alışık para almazsan çok satarsin:)

sevgi uran :

Hurriyeti sn. Emin Colasan gittikten sonra terketmistim,ama sn.Yilmaz Ozdili internetten okumaya vdevam ettim.Yillardir sozcu okuyorum Yilmaz ozdilide gazetemde gormek istiyorumve saygilarimi sunuyorum.

murat akcar :

Benim 40 yillik gazetem gule gule evime asla HURRIYET girmeyecek zaten son Hurriyetimizdi sayin Özdil sizi kimse unutturmayacak

saremut :

Özdil vardı biz vardık hürdük okurduk...biz olurduk..köşe kapmadan köşe lere kapılmadan yazanları okurduk... Yazık olur bu gidişler gidene değil gidilen yere yazık... Okurduk paylasirdik yazarlardı konuşurdu k ..simdi ne okuyor uz ne paylaşıyor uz ne yazabiliyorkar ne de biz konuşa biliyoruz..sessiz ve bitmeyen karanlık yolda bir mumu daha öylece söndürdüler...yazık içilen anda. Söylenen marşa.. Tek duruş vardı saygı içinde dimdik simdi ise ceket iliklemekten dogrulamiyoruz...özdil e saygiyla

Şafak :

BUGÜNE KADAR YILMAZ ÖZDİL'İN YAZILARINI OKUMAK İÇİN KOSKOCA GAZETE ALIP YANDAŞ TARAFLI HABERLERİ DE EVİMİZE SOKUYORDUK. BUNDAN BÖYLE SADECE YILMAZ ÖZDİL. ASLINDA PEK DE FENA OLMADI. SEN İŞİNE BAK ÖZDİL SANA GAZETE Mİ YOK. SEN YAZ YETER Kİ KAFASI BASAN İNSAN ONU BİR YERDE BULUR OKUR. KALEMİNE YÜREĞİNE SAĞLIK.

mehmet özbek :

yılmaz özdil kendi bir gazete çıkarmalı

Mine arsan :

Kime satarsan sat

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar