banner864

İran basını Vatan Partisi'nin ziyaretini böyle gördü 04 Mayıs 2015, 13:52

Vatan Partisi’nin geçtiğimiz hafta içinde gerçekleştirdiği İran ziyareti komşu ülkede geniş yankı buldu. Aralarında ülkenin en büyük haber ajansları ve devlet televizyonu da olmak üzere 16 farklı basın kuruluşu ziyareti manşete taşıdı. 
Eski Cumhurbaşkanı Ahmedinecad, Meclis Milli Güvenlik ve Dış Politika Konseyi Başkanı Burucerdi ve stratejik araştırma kurumlarıyla görüşmeler yapan Vatan Partisi heyeti 4 öneri sunmuştu. Heyet, Türkiye ve İran’ın da içinde bulunduğu Batı Asya Birliği’ni, teröre karşı ortak mücadeleyi, Batı Asya Parlamenterler Platformu’nu (BAPP), milli paralarla ticareti ve stratejik araştırma merkezleri arasında işbirliğini önermişti. 
Fars Haber Ajansı: BAPP kuruluyor
Ülkenin yarı resmi haber ajansı Fars News Agency, abonelerine ziyarete dair iki haber servis etti. İlk haberinde BAPP’ın kurulacağını duyuran Fars, ikinci haberinde ise heyet başkanı, Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Pekin’in basın toplantısına dayanarak TSK’nın Suriye ve Yemen saldırılarına muhalif olduğunu yazdı.
Ajans, Pekin’in “Türkiye, İran, Irak, Suriye ve Azerbaycan’ın birlikteliğiyle kurulacak Batı Asya Birliği’nin bölgedeki tüm sorunlara çözüm olacağı” yönündeki ifadesini haberlerinde ön plana çıkardı. 
Fars haber ajansı ayrıca, Meclis Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaeddin Burucerdi’nin, heyetle yaptığı görüşmeden sonraki açıklamalarını da İran kamuoyuna duyurdu. Ajans, Burucerdi’nin “İran’ın siyaseti, bölgede güvenlik için komşularla işbirliğini öngörüyor” sözlerini aktardı. 
Rast haber ajansı: kurumlar arası ortaklık
Türkiye-İran ilişkilerine yoğunlaşan Rast haber ajansı, Vatan Partisi’nin Ulusal Strateji Merkezi (USMER) ile Nur Stratejik Araştırmalar Kurumu arasında stratejik işbirliğinin başlayacağını duyurdu
ISNA haber ajansı: “Türkiye-İran işbirliği bölgeye barışı getirir”
Ülkenin ilk beş ajansında biri olan ve muhabir sayısının çokluğunun yanında yabancı dillerde de yayın yapan ISNA haber ajanı da Vatan Partisi heyetinin ziyaretini duyurdu.  
Reformcu Şark Gazetesi: “Pekin: Atatürk’ün taraftarıyız”
Reformculara yakınlığıyla bilinen günlük Şark Gazetesi, Vatan Partisi heyetinin ziyaretini iki gün üst üste birinci sayfadan haberleştirdi. Gazete, Pekin’in “Vatan Partisi seçimlerde zafer kazandıktan sonra hemen bölgede Batı Asya Birliği’ni kurmaya başlayacak” ifadesini aktardı. 
Gazete, Vatan Partisi’ni “7 ülke 7 deniz birliğini savunan ve ABD emperyalizmine karşı mücadele eden bir parti” olarak tanıttı. Şark Gazetesi, Vatan Partisi heyetinden, siyaseten kimi temsil ediyorsunuz sorusuna aldığı yanıtı da haberin başlığı olarak kullandı. 
Aralarında Tabnak, Rast haber, Raja News, İRBA’nın da bulunduğu bir dizi haber ajansı da Vatan Partisi heyetinin ziyaretini kamuoyuna duyurdu. Vatan Partisi’nin mart aydında Suriye’ye yaptığı ziyareti de hatırlatan Raja News ajansı partiyi, “Türk siyasetinde yeni ve antiemperyalist bir güç” olarak tanıttı. 
IRIB World Service: “Türkiye dolarları teröristlerin cebinde”
İran Devlet Televizyonu IRIB’ın Türkçe yayın bölümü, “Türkiye dolarları teröristlerin cebinde” başlığını kullandı. Televizyon, Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Pekin’in Tahran’daki basın toplantısını haberleştirdi. Pekin’in “Körfez ülkelerinden Suriye’deki terör gruplarına giden para, Türkiye’de kurulan paravan şirketler aracılığıyla aktarılıyor” ifadesini IRIB gündeme taşıdı. 
Televizyon, Pekin’e atfen, İncirlik askeri üssünün İHA’lar vasıtasıyla bir casusluk merkezi haline getirilmek istendiğini haberleştirdi. 

ulusalkanal.com.tr


Yorum Gönder