banner864

RTÜK'ün yeni üyeleri belli oldu! 14 Temmuz 2015, 17:08

Krize dönüşen RTÜK üyeliği düğümü çözüldü. TBMM'de yapılan oylamada, AKP'den İlhan Yerlikaya, MHP'den Esat Çıplak ve Arif Fırtına görev süresi dolan 3 üyenin yerine seçildi. Bu arada RTÜK Başkanlığına aday olan CHP'li Ali Öztunç, MHP'ye dönüşümlü başkanlık önerisinde bulundu
7 Haziran sonuçlarıyla sandıktan çıkan sonuç ülkeyi koalisyon hükümetine iterken RTÜK'teki üye kontenjanını da değiştirdi.

AKP, sandık sonuçlarıyla bir kontenjan üyeliğini kaybetti. AKP'den boşalan üyeliğin MHP'ye mi, yoksa HDP'ye mi verileceği tartışma konusu olmuştu. CHP ve HDP o üyenin kurayla belirlenmesini istedi. Son karar ise TBMM'de seçim yapılması oldu.

Milletvekilleri Genel Kurul'da görev süresi dolan 2 AKP'li, 1 MHP'li RTÜK üyesi için seçim yaptı. Oylamada AKP milletvekillerinin desteği ile tartışma konusu olan 1 üyelik MHP'nin oldu. AKP'den İlhan Yerlikaya, MHP'den ise Esat Çıplak ve Arif Fırtına RTÜK'ün yeni üyeleri oldular.

RTÜK üyeliği oylama sonrası TBMM 1 Ekim 2015 tarihine kadar tatile girerken, RTÜK'te Başkan adayları da belli olmaya başladı.

CHP'li üye Ali Öztunç, önümüzdeki günlerde yapılacak olan başkanlık seçimlerinde aday olduğunu açıkladı. Hürriyet'e konuşan Öztunç, MHP ile dönüşümlü başkanlık yapabileceklerini belirtti.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar