banner864

Tarihi dava Türk basınında 29 Ocak 2015, 17:18

AİHM Büyük Daire'deki soykırım iddialarını çürütecek tarihi dava Türk basınında da geniş yankı buldu. Birçok gazete, haberi manşetine taşıdı.
İlgili Galeriye Git AİHM'deki tarihi davayı Türkiye basını böyle gördü
Tarihi dava Türk basınında paylaşan: ulusalkanal
100 yıllık yalana karşı AİHM Büyük Daire'de görülen Perinçek-İsviçre davası Türk basının da ana gündemlerinden biri oldu.

Hürriyet gazetesi haberi manşetten gördü. "Dosyalar Savaşı" başlığıyla verilen haberde İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in "Ermeni soykırımı emperyalist bir yalandır" ifadelerinin arkasında durduğu vurgulandı. Gazetenin haberinde, Ermenistan avukatı Amal Clooney'in savunması "Sevr'e sığındı" başlığıyla verildi.

Vatan gazetesi davayı sürmanşetten gördü. Haberde, duruşmada Talat Paşa ile ilgili yaşanan tartışmalar öne çıkarıldı. Ermenistan'ın Talat Paşa'yı suçlayan ifadelerine karşı Perinçek'in açıklamalarına yer verildi. Habere, 13. sayfada tam sayfa yer verildi.

HaberTürk'te sürmanşetten verilen haberde Perinçek'in "1915 olayları Türkleri aşağılama aracı yapıldı" ifadeleri başlığa taşındı. Emel Alamuddin Clooney'in savunmasının eleştirildiği belirtildi.

Aydınlık gazetesi, ilk sayfayı tamamen AİHM Büyük Daire'de görülen duruşmaya ayırdı. Manşette, "Türkiye Birleşti" ifadeleri yer aldı.

Haberi sürmanşete taşıyan bir başka gazete de Yurt gazetesiydi. Haberin başlığı da "Perinçek'in Mücadelesi" oldu.

Taraf Gazetesi de haberi sürmanşetten verdi. Cumhuriyet gazetesi de birinci sayfadan verdiği haber için "Türkiye ifade özgürlüğü dedi" başlığını kullandı. Milliyet, Perinçek'in "Avrupa insanı için buradayız" sözlerini öne çıkardı. 29. sayfa tamamen duruşmaya ayrıldı.

Yeniçağ gazetesi, 1 sayfadan verdiği habere "Ermeni soykırımı emperyalist bir yalandır" başlığını attı. Sabah gazetesi de "AİHM'de Ermeni düelleosu" ifadelerini kullandı.

Star, Akşam, Türkiye, Takvim, Güneş, Sözcü haberi birinci sayfadan spot şeklinde gördü.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar