banner864

Türkiye Gazeteciler Federasyonu 17 Yaşında 10 Mart 2015, 14:21

1986 yılında İstanbul ve Samsun toplantılarıyla başlayan, 1996 yılında Aydın toplantısıyla yeniden alevlenen gazeteci meslek örgütlerinin tek çatı altında toplanması düşüncesi sonrasında 1998 yılının 10 Mart tarihinde resmen kurulan Türkiye Gazeteciler Federasyonu bugün 17’nci kuruluş yıldönümünü kutluyor
Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Vekili Yılmaz Karaca, Federasyonun kuruluş yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

TGF 17 YAŞINDA
1986 yılında İstanbul ve Samsun toplantılarıyla başlayan, 1996 yılında Aydın toplantısıyla yeniden alevlenen gazeteci meslek örgütlerinin tek çatı altında toplanması düşüncesi sonrasında 1998 yılının 10 Mart tarihinde resmen kurulan Türkiye Gazeteciler Federasyonu bugün 17’nci kuruluş yıldönümünü kutluyor.
Anadolu, Trakya, Azerbaycan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde toplam 78 meslek örgütü üyesi bulunan ve yaklaşık 25 bin gazeteciyi temsil eden TGF, bu haliyle Türkiye'nin en büyük basın meslek örgütüdür.
Böylesine büyük bir camianın içinde yer almak, mesleğimizin ve meslektaşlarımızın sorunlarına çözüm aramak, mesleğimizin geleceği için mücadele etmek, yerel medyanın güçlenmesi için çalışmak bize büyük bir onur ve mutluluk yaşatıyor.
Bugün sürekli gelişen, büyüyen, adından söz ettiren bir federasyonumuz var. “Biz birlikte Türkiye’yiz” misyonu ve vizyonuyla mücadelemiz hep devam edecek.
Ulusumuzun önderi Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Basın yayın özgürlüğünden doğacak sakıncaların ortadan kaldırılması yolu, yine doğrudan basın yayın özgürlüğüdür” sözünden hareketle, demokrasinin olmazsa olmazı basın özgürlüğünün sağlanması ve tam anlamıyla yerleşmesi adına bu dönem her zamankinden daha çok birlik ve beraberliğe ihtiyaç var.
Gerek basın özgürlüğü açısından gerekse meslektaşlarımıza yönelik, baskı, tehdit, tecrit ve tutukluluk durumları açısından içinde bulunduğumuz bu zor süreçte önümüze çıkan engelleri el birliğiyle aşmak için dün ne yapıldıysa, bugün de daha kararlı, daha dinamik bir şekilde sorunların üzerine gideceğimizi buradan bir kez daha duyurmak istiyoruz.
Örgütlü mücadelenin öneminden hareketle daha güçlü, daha etkin bir federasyonu yaşama geçirmek, demokratik rejimlere yakışır basın özgürlüğünü tesis etmek için yürüttüğümüz mücadeleye; kalemler özgür oluncaya, düşünce suç olmayıncaya, sosyal ve sendikal haklarımızı alıncaya kadar bıkmadan, usanmadan devam edeceğiz.
Türkiye Gazeteciler Federasyonu Yönetim Kurulu adına kuruluş yıldönümümüzde bizi yalnız bırakmayanlara, bu süreçte rahmetle andığımız TGF Kurucu Başkanımız İsmail Sivri başta olmak üzere federasyona emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunarken, aramızdan ayrılan meslektaşlarımızı rahmetle anıyor ve saygılarımızı sunuyoruz.

Yılmaz Karaca
Türkiye Gazeteciler Federasyonu
Genel Başkan Vekili


Etiketler

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar