YSK, Ulusal Kanal'ın 3 programını durdurdu 15 Haziran 2015, 18:02

Yüksek Seçim Kurulu, seçim sürecindeki yayınlar nedeniyle Ulusal Kanal'ın 3 programını durdurdu, 8 programa ise uyarı cezası verdi.
 Siyasi partiler açısından eşitsizliğin belki de en çok yaşandığı 7 Haziran seçimleri, televizyon kanalları açısından da farklı uygulamalara sahne oldu.
Ulusal Kanal'a yayınları nedeniyle art arda yayın durdurma cezaları verildi. Cezaların gerekçesi, siyasi partilere eşit zaman ayrılmaması.

Yüksek Seçim Kurulu'nun 31 Mayıs'ta aldığı karar Ulusal Kanal'a tebliğ edildi. Bu karara göre, 5 Mayıs ile 21 Mayıs arasındaki yayınları inceleyen RTÜK İzleme ve Değerlendirme Dairesi, yayınlarda siyasi partilere eşit süre ayrılmadığına kanaat getirdi. YSK da bu rapor üzerine Ulusal Kanal'a hem yayın durdurma, hem de uyarı cezaları verdi.

Kurul, 3 ayrı programın yayınını durdurdu. Bunlar 19.00-21.00 saatleri arasındaki Ulusal Kanal Ana Haber Bülteni ve saat 16.00'da başlayan Canlı Miting yayını. Yayını durdurulan bir diğer program da Ceviz Kabuğu oldu. 4 saatlik Ceviz Kabuğu programının yerine aynı süreye sahip belgesel yayınlanmasına hükmedildi.

Yayın durdurmanın yanı sıra, 8 ayrı program için de uyarı cezası verildi. Haber Artı, Başkent Kulisi, Soru Yorum, Seçim Özel, Haber Merkezi, Hafta Sonu, 13 Haber ve Seçim Zamanı programları için de uyarı cezasına hükmedildi.

Özellikle TRT'nin yanlı yayınlarının tartışıldığı seçim sürecinde sessiz kalınırken, Ulusal Kanal'a ceza verilmesi dikkat çekti. Hükümete yakınlığı ile bilinen A Haber televizyonunun da tarafsızlık ilkesini defalarca delmesine rağmen sadece uyarı cezası verilmişti.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar