"Dünya Kupası kışın oynansın" 04 Ekim 2013, 19:34

Katar'da yapılacak 2022 Dünya Şampiyonası konusundaki kafa karışıklığı bitmek üzere. UEFA, Katar'ın yaz aylarında çok sıcak olması nedeniyle ortaya atılan 'Dünya Kupası kışın oynansın' çözümüne destek verdiğini açıkladı...
 FIFA yönetim kurulu, Katar'da düzenlenecek 2022 Dünya Kupası'nın hangi mevsimde oynanmasına karar vermek için İsviçre'nin Zürih kentinde biraraya geldi.

Eylül ayında UEFA Delegeleri Hırvatistan'ın Dubrovnik kentinde biararaya gelmiş ve toplantı sonrasında FIFA 2. Başkanı Jim Boyce, 2022 Dünya Kupası'nın kış aylarında oynanması için UEFA'nın destek verme kararı aldığını açıklamıştı.

Boyce, "Toplantıda üyeler, Dünya Kupası'nın yaz aylarında Katar'da düzenlenemeyeceği konusunda hemfikirler" ifadelerini kullanmıştı.

FIFA'nın 2010 yılında aldığı kararla 2022 Dünya Kupası Katar'a verilmiş ancak bu karar o günden bu yana tartışmalara konu olmuştu. Katar'da sıcaklığın yaz aylarında 50 dereceye kadar yükselmesi eleştirilere neden oldu. Bu eleştirilere çözüm olarak ise 2022 Dünya Şampiyonası'nın yine Katar'da ancak kış aylarında oynanması fikri öne çıkmıştı.

FIFA Başkanı Sepp Blatter ise geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada "Kavurucu yaz sıcaklığında maçların oynanması akılcı değil. Turnuvayı Katar'a vererek bir hata yapmış olabiliriz. Ancak Katar'ın böyle bir organizasyona ev sahipliği yapması, futbolun küreselleşmesi için önemli bir fırsat olacak. Futbolun geleceği için dünya kupasının kış aylarında oynanması fikrine destek toplamaya çalışacağım" demişti.

Ancak Dünya Kupası'nın kış aylarında oynanması fikrine de Avrupa'nın önde gelen liglerinin itirazları olduğu biliniyor. Özellikle İngiltere Premier Lig yönetimi bu konudaki eleştirilerini yüksek sesle dile getirmeye devam ediyor. Lig yönetimleri şampiyonlar ligi organizasyonunun da böyle bir karardan zarar göreceğini iddia ediyor.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar