Ergin Ataman'ın Hücum Faul'deki açıklamaları ses getirdi 15 Ekim 2013, 17:06

G.Saray'ın Baş Antrenörü Ergin Ataman'ın Ulusal Kanal'da yayınlanan Hücum Faul programında yaptığı açıklamalar ses getirdi. Onlarca internet sitesinde haber olan program Habertürk gazetesinin spor ekinde de yer buldu. Gazetede tam sayfa olarak yer bulan haber şöyle:
 "O HEP BİR NUMARA"
F.Bahçe'nin patronu Obradovic'i överken, "Avrupa'nın en kariyerli coachu. Kim şampiyonsa o başarılıdır. Ama bu Obradovic'in 1 numara olmasını değiştirmez" dedi.
BEKO Basketbol Ligi'nin son şampiyonu Galatasaray Liv Hospital'ın başarılı coachu Ergin Ataman, Fenerbahçe Ülker'de görev yapan meslektaşı Zeljko Obradovic'e övgüler yağdırdı, "Obradovic Avrupa'nın tartışmasız en kariyerli coachu" dedi.

ULUSAL KANAL'da Nejat Sayman'ın sorularını yanıtlayan Ataman, Sarı Lacivertli takımın başına geçen Obradovic'in Türkiye'de çalışmasından büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek, "Avrupa'nın tartışmasız en kariyerli coachu Zeljko Obradovic. Bana sıralamayı sorsalar "Ya Obradovic ya da Ettore Messina'derim. Benim açımdan Obradovic'in Türkiye'de çalışması mutluluk veriyor. Her şeyden önce kendisi iyi arkadaşım. Eurolegue'de birçok kez karşı karşıya geldik, çoğunu o kazandı, özellikle de Panathinaikos'ta çok başarılıydı. Şimdi elimizde denk takımlar var. Bu sezon sonunda kim şampiyon olursa, sezonun başarılısı o olur ama bu, Obradovic'in'1 numara'olmasını değiştirmez" dedi.

"NATHAN JAVVAI HENÜZ FORM TUTMADI"
'Ergin Ataman, sezona farklı Anadolu Efes galibiyetiyle giren Sarı Kırmızılı ekipte Avustralyalı pivot Nathan Jawai'nin henüz forma girmediğini ifade ederek, "Jawai ile birlikte Avrupa Şampiyonasında sakatlanan Gürcü forvetimiz Manuchar Markoshvili ve geçirdiği ağır sakatlıktan çıkmışken hazırlık döneminde yeniden sakatlanan Henry Domercant'tan henüz yararlanmaya başlayamadık. Umarım bu üç oyuncumuz da en kısa zamanda forma girer. Bu sayede Avrupa'da daha geniş bii'rotasyonla yer alırız" diye konuştu.

"YABANCI SINIRLAMASI EN BÜYÜK ENGEL"
'Tecrübeli coach, genç oyuncular konusundaki görüşlerini anlatırken de Türk coachların'en başarılısı'olarak sivrilen Ergin Ataman, Obradovic'in Türk basketboluna renk katacağını söyledi. yabancı sınırlamasının kaldırılmasından yana olduğunu belirtti ve "Yabancı oyuncu konusunda 3+2 kuralı Türkiye ve Avrupa'da ikilem yaratıyor. Türkler'i koruyucu sistemimiz Mili Takım'a da bir fayda getirmiyor. Yabancı sınırlaması kalksın ve gençler de rekabete girip formayı kapsınlar. Genç oyuncuyu genç olduğu için oynatmam. Orayı hak etmesi lazım. Hak etmişse onu deneyimli oyunculara da tercih ederim. Efes'e Mirsad Türkcan 18 yaşında geldi, Conrad McRee'den formayı kaptı. İyi oyuncu oynar. Şimdi iyi gençler geliyor, bunlardan biri de çok beğendiğim Kenan Sipahi. Zaten Cumhurbaşkanlığı Kupası maçında da çok iyi oynadı" yorumunu yaptı.

"ALTYAPIYA ÖNEM VERİLMELİ"
'Ataman, Avrupa ve dünya basketbolunda son 10 yılda İspanya ve Fransa'nın öne çıktığını ifade ederek şunları söyledi: "Bu iki ülkede yabancı sınırlaması yok. Bazı ülkelerde kıta dışı oyuncu sınırlaması var. Yabancı sınırlamasının Türk Milli Takımı'na pozitif etki yarattığına inanmıyorum. Avrupa basketbolünün rekabetine katılmamız lazım. Yerliler yabancı oyuncudan formayı kaptığında çıtayı geçeriz. Geçen sezon Furkan Aldemir, N'Dong'dan daha fazla süre alıyordu. Türk olduğu için değil, daha iyi oynadığı için. Efes'te Kerem Gönlüm, Savanovic'ten Euroleague'de daha fazla süre alabiliyor, önemli olan alt yapılara yatırım yapılması. Belki 'İDDAA' gelirlerinin yüzde 10'unun alt yapıda kullanılması kuralı getirilebilir. Ayrıca gençlerin erken yaşta menajerlerle çalışıp çabuk paralar kazanmaları da gelişimlerini etkiliyor. Amerika'da 22 yaşıma kadar menajerlerin oyuncuya yaklaşması yasak. Çünkü bu dönemde oyuncunun daha çok çalışarak kendisini geliştirmesi bekleniyor."


ulusalkanal.com.tr


Yorumlar

Ayhan Panta . sakarya :

Cem cengiz Karadağ hocamizin düşüncelerine katilmamak elde değil, basketbol u tabana alt yapıya profesyonellik kazandirmalidir..düşüncesinde yim.slm

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar