banner864

FİFA Başkanı bu sözü kime söyledi: Bizi yıkamayacaklar 10 Haziran 2014, 16:41

Katar'ın 2022'de düzenlenecek Dünya Kupası'na evsahipliği yapacak olmasının yankıları sürerken, FIFA Başkanı Sepp Blatter sert bir çıkış yaptı.

Katarlı yetkili Muhammed Bin Hammam'ın FIFA 2022 Dünya Kupası'na ülkesinin ev sahipliği yapması adına birçok üst düzey yetkiliye rüşvet verdiği iddia edilmiş, olayın ardından FIFA'nın en önemli ticari ortaklarından "Adidas, Sony, Visa, Coca-Cola ve Hyundai" şirketleri konunun soruşturulmasını istemişti.


64. FIFA Kongresi öncesinde Brezilya'nın Sao Paulo kentinde düzenlenen Asya Futbol Konfederasyonu (AFC) toplantısında konuşan Blatter, Katar'ın FIFA 2022 Dünya Kupası ev sahipliğini rüşvetle kazandığı iddialarına karşılık bunun "ırkçı bir saldırı" olduğunu ve bazı güçlerin FIFA'yı yıkmaya çalıştığını iddia etti.


"FIFA çok güçlü olduğu için kurumumuzu yok etmek istiyorlar ama bizi yıkamayacaklar" değerlendirmesinde bulunan Blatter, "FIFA Etik Komitesi, bu iddiaların da yer alacağı raporlar hakkındaki kararını eylül ya da ekim gibi açıklayacak" bilgisini de verdi.


FIFA Etik Komitesi Soruşturma Komisyonu Başkanı Michael Garcia ise dünya kupasına 2018 ve 2022'de ev sahipliği yapacak Rusya ve Katar'a ilişkin iki yıl boyunca hazırlanan soruşturma raporlarının temmuz ortasında sonuçlanacağını ve ardından hukuksal değerlendirme sürecinin başlayacağını hatırlattı. DHA

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar