banner864

Gecekondudan tenis şampiyonluklarına 18 Haziran 2015, 14:20

AĞRI'nın gecekondu semtlerinden tenis antrenörü Fırat Balkis tarafından seçilen çocuklar, aldıkları eğitimin ardından başarılarıyla dikkat çekiyorlar.
Gençlik Hizmetleri ve Spor il Müdürlüğü'nde tenis antrenörü Fırat Balkis, gecekondu semtleri olarak bilinen Gazi, 100'üncü Yıl, Fatih ve Beşevler mahallelerinden seçtiği 200'e yakın çocuğa tenis sporunu sevdirdi. Fırat Balkis, 2009 yılında kurulan Ağrı Tenis Kulübü'nde tenisle tanıştırdığı çocuklarla Vali Lütfi Yiğenoğlu Stadyumu'ndaki 3 tenis kortunda antrenman yaparak kısa sürede büyük başarılar elde etti. Ağrı'da 5 yıldır tenis antrenörlüğü yaptığını söyleyen Fırat Balkis, şu anda 66 sporcusu olduğunu söyledi. Sporcuların alt yapıdan yetiştirildiğini anlatan Balkis, daha sonra yıldızlar ve gençler kategorisinde turnuvalarda mücadele verdiklerini belirtti. Fırat Balkis, "Hedefimiz Ağrı'daki tüm çocuk ve gençlere tenis sporunu sevdirmek. Vatandaşlar tenisi pahalı ve zengin sporu olarak görüyordu. Onlarda bu algıyı değiştirdik. Gecekondu ve kenar mahallelerden tenise kazandırdığımız çocuklarla çok güzel başarılara imza attık. En son Erzurum'daki tenis turnuvasında tüm rakiplerini yenen iki sporcumuz finalde karşı karşıya geldi. Bunlar bizim emeğimizin karşılığıdır" diye konuştu.

Kulübün tenisle tanıştırdığı dar gelirli ailelerin çocuklarından biri olan 11 yaşındaki Mehmet Semih Aslan, 4 yıldır tenis oynadığını ve 4 kez farklı kategorilerde Türkiye şampiyonluğu kazandığını söyledi. Mehmet Semih Aslan, "Antrenörümüz sayesinde mahalleden çıkıp tenis kortlarıyla tanıştım. Her gün antrenman yapıyorum. Hedefim İsviçreli tenisçi Roger Federer gibi olmak" dedi.


Asef ULAŞ
DHA
Etiketler

Yorum Gönder