banner864

Görme engelliler, Erciyes’te kayak yaptı 16 Ocak 2015, 15:28

ERCİYES'te görme engelli 9 kişi iki gün kurs alarak kayak yapmayı öğrendi.
Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın 'Antrenörler Engelleri Aşıyor' projesi kapsamında 'Gözümüz Zirvede' sloganıyla Erciyes Dağı'nda görme engellilere yönelik kayak kursu düzenlendi. İki günde kayak yapmayı öğrenen görme engelliler, hocalarının komutlarına uyarak kayak yapmayı başardı. Kayak yapan görme engelliler, kayak yapmanın başlangıçta korkutucu geldiğini, ancak korkuyu yendiklerini söyledi.

Kayak Antrenörü Hülya Çam, görme engellilerin kayak sporunu herkesin yapabileceğini gösterdiklerini söyledi. Kayak kursuna yürüme adımları ile başladıklarını ve daha sonra sesli komutlarla devam ettiklerini ifade eden Çam, "Engellilerimizin nasıl korkusuz olduklarını gördük. İki günde yukardan aşağı inme seviyesine ulaştılar. Görebilen insanların bile bu hızda öğrenmeleri kolay değil. Mart ayında ikinci grupla görme engellilere kayak öğretmeye devam edeceğiz" dedi.

Görme Engelliler Spor Kulübü Genel Sekreteri Mahmut Selçuk da 10 yıl önce Erciyes Dağı'na gezmek için dahi çıkmayı hayal edemezken, bugün kayak yapar hale geldiklerini söyledi. Engellilere verilen desteğin önemine işaret eden Selçuk, "Bu tür imkanlar verildiği takdirde engelli hiçbir engel tanımayacaktır" dedi.


DHA
Etiketler

Yorum Gönder