banner864

Mahkeme internette yayınlanan Beşiktaş videosuyla ilgili kararını verdi 19 Ocak 2015, 15:27

Bir komutanının odasındaki Beşiktaş bayrağı ve kartal heykelinin videosunun sosyal medyada yayınlanmasıyla ilgili mahkeme kararına yapılan itiraz reddedildi. Türk futbolunun en ilginç taraftarlık davasında "Kara kartal özgürlüğün sembolüdür" diyen hâkim "videonun Beşiktaş'ı rencide etmek amaçlı olduğuna" hükmetti.
 Türk futbol tarihinin en ilginç taraftarlık davasında beklenen karar çıktı.
Denizli'de F.D. adlı kişi, komutanın odasında Beşiktaş bayrağı ve kartal heykelinin videosunu çekerek sosyal paylaşım sitelerinde yayınladı. Videonun altına ise "Komutan odası mı çiftlik mi? Burası BJK kulüp binası mı?" şeklinde yorumlar yazdı.

Videosu çekilen komutan ise Denizli 4. Sulh Ceza Mahkemesi'ne başvurarak şikâyette bulundu. Mahkemeye videolara erişimin engellenmesi yönünde karar verdi. Ancak vidoyu çeken kişi mahkeme kararına itiraz etti.

İtiraz talebine bakan Denizli 7. Asliye Ceza Mahkemesi Hâkimi Haki Öncü itirazı reddetti. Beşiktaş taraftarı olan Hâkim Öncü kararında dikkat çeken ifadelere yer verdi.

Beşiktaş'ın Cumhuriyetten önce kurulduğuna vurgu yapan Hâkim "Ülkemizin her yerindeki askeri birliklerde kara kartalın özgürlüğün ve gökyüzünün sembolü olduğu bilinmekte. Bağımsız Türk yargısı olarak yapılan yayının yanlı, saldırgan ve kötü niyetli, Türk Silahlı Kuvvetleri'ni ve Beşiktaş Kulübü'nü rencide etmeyi amaçladığı sonucuna varılmıştır." ifadelerine yer verdi.

Hâkim Öncü daha önce de Denizli'deki Gezi direnişine katıldıkları için haklarında dava açılan 9 kişi hakkında "Farklı düşünen bir avuç gencin, devlet için tehlike görülmemesi" gerektiğini belirterek beraat kararı vermişti.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder