Marsel İlhan Wimbledon'a veda etti 02 Temmuz 2015, 12:08

Wimbledon Tenis Turnuvası'nda tek erkeklerde 82. sırada bulunan Türk tenisçi Marsel İlhan , dünya sıralamasında 14. sırada bulunan Güney Afrikalı tenisçi Kevin Anderson’a mağlup olarak Wimbledon’a ikinci turda veda etti
Sezonun üçüncü "Grand Slam" tenis turnuvası Wimbledon Tenis Turnuvası’nın üçüncü gününde, tek erkeklerde milli tenisçimiz Marsel İlhan, Güney Afrikalı tenisçi Kevin Anderson’a 3-1 yenilerek, Wimbledon Tenis Turnuvası’na ikinci turda veda eden sporcu oldu.

MARSEL İLHAN İLK KEZ 2.NUMARALI KORTTA OYNADI

İngiltere'nin başkenti Londra'daki Wimbledon Tenis Kulübü kortlarında düzenlenen turnuvada, kariyerinde üçüncü kez Wimbledon'da mücadele eden milli tenisçi, 14. sırada bulunan Güney Afrikalı tenisçi Kevin Anderson’a karşı 2 numaralı kortta tur mücadelesi verdi.

Bu yıl, Djokovic, Nadal, Wawrinka gibi dünya devleri ile turnuva maçları yapan, İstanbul Open’da, Roger Federer ile antreman yapma fırsatını yakalayan Marsel İlhan , dünya sıralamasında 14. sırada bulunan rakibi Güney Afrikalı tenisçi Kevin Anderson karşısında karşılaşmayı 7-6, 6-7, 4-6 ve 4-6’lık setlerle vererek maçı 3-1 kaybetti ve turnuvadan elendi.

Birinci sette özellikle servis kutusunun dış tarafına doğru yaptığı servis atışları ile Anderson’u saha dışına gönderen Marsel, ters tarafa gönderdiği hızlı toplarla kendi servis oyunlarını kazanan taraf oldu. Anderson ise, set boyunca birinci serviste % 85 ‘lik sayı kazanma oranı ile, kendi servislerinde karşı tarafa oyun vermeyince, ilk set 6-6 ‘lık skor ile “Tie-Break”e taşındı. “Tie-Break” oyununa , tarafların yaptığı “çift hata’lar noktayu koydu . Uzatma oyunu boyunca 3 kez çift hata yapan Anderson, uzatma oyununu da 7-5 kaybederek, oyunda 1-0 geriye düştü.

İkinci sete Anderson etkili servisleri ile başlayarak , oyunu 1-0 lehine çevirdi . İkinci oyunda çizgi hakeminin yaptığı hataya uzun süreli itiraz eden Marsel İlhan, bundan olumlu cevap almamasına karşın, oyundan kopmayarak, arka arkaya attığı 3 etkili servis ile oyunu kazanarak, skoru 1-1 ‘ e getirdi. Bu sette Anderson’un “ Servis - Vole “ oyun tarzına karşı , “İçten-Dışa vuruş” ve “ Drop shot “ vuruşları ile karşılık veren Marsel , skoru 6-6 ‘ya taşıyarak , oyunu bir kez daha uzatmaya götürdü . Uzatma oyununda 6 - 3 öne geçen Marsel İlhan, bu avantajını koruyamayarak , uzatma oyununu 8-6 kaybetti ve skor 1-1 eşitliğe geldi.

Üçüncü sete, tekrar etkili servisle ile başlayan Anderson, oyuna 1-0 önde başladı. Rakibinin “ Backhand “ tarafına derin toplar gönderen Marsel İlhan, aldığı sayılar ile oyunu 2-1 lehine çevirdi. Dokuzuncu oyunda , servisini kırdıran Marsel İlhan, bir sonraki oyunu da kaybederek ,seti 6-4 kaybetti ve skorda 2-1 geriye düştü

Dördüncü sete etkili bir oyunla başlayan Marsel İlhan , bir sonraki oyunda servis oyununu kaybederek skorda 3-1 geriye düştü . Kalan oyunlarıda kazanan Anderson seti 6-4 ve oyunu 3-1 kazanarak, bir üst tura geçti .

2 saat 51 dakika süren oyunda , Marsel İlhan ,setleri 7-6, 6-7, 4-6 ve 4-6 vererek maçı 3-1 kaybetti ve Wimbledon’a ikinci turda veda eden sporcu oldu .

"Şansımı daha iyi değerlendirmeliydim"

Wimbledon Tenis Turnuvası'nda dünya 14 numarası Kevin Anderson'a mağlup olarak, turnuvaya ikinci turda veda eden milli tenisçi Marsel İlhan, "Şansımı daha iyi değerlendirmeliydim, ancak üzgün değilim. Biraz daha tecrübe kazanmam lazım. Performansımdan çok memnunum. Allah'a şükür, 2. turu gördüm. Bundan sonraki hedefim çeyrek final oynamak" dedi.

İngiltere'nin başkenti Londra'da gerçekleşen yılın üçüncü Grand Slam turnuvası Wimbledon'da ikinci maçına çıkan Marsel İlhan, Güney Afrikalı Kevin Anderson'a dört sette kaybederek ikinci turda elendi. Karşılaşmanın sonunda DHA'ya konuşan milli tenisçi İlhan, bu yıl çok iyi sonuçlar aldığı için memnun olduğunu, bugünkü karşılaşmada da elinden geleni yaptığını ancak servislerdeki hataları ve tecrübe eksikliği nedeniyle kaybettiğini ifade etti. Buna rağmen üzgün olmadığını, Wimbledon'da Türkiye'yi ikinci turda temsil etmenin gurur verici olduğunu söyleyen İlhan, "Kendimi geçen yıllara göre daha iyi hissediyorum. Bu yıl iyi sonuçlar aldım. Normalde yaş ilerledikçe performansın düştüğü düşünülür, ama ben yıllar ilerledikçe daha iyi oynadığımı düşünüyorum. Bugün daha iyi servisler kullanmalıydım. Şanslarımı daha iyi değerlendirebilirdim" dedi.

"İNGİLİZLER BENİ DESTEKLEDİ"
Maç boyunca İngiliz seyircilerden büyük destek aldığını belirten milli tenisçi, sözlerine şöyle devam etti:
"Bugün büyük keyif aldım. İngiliz seyircinin desteğinden çok memnunum. Türk taraftarlarla birlikte İngiliz seyircilerin de beni desteklediklerini duydum, bu çok teşvik edici. Böyle bir kalabalık karşısında oynamak çok heyecan verici. Daha önce çekiniyordum. Bu kadar kalabalığa alışık değildim, ama artık bunu daha motive edici buluyorum."

"İSTANBUL'U ÇOK ÖZLEDİM. CUMA GÜNÜ DÖNÜYORUM"
Bundan sonraki hedeflerinden de bahseden milli tenisçi İlhan, önünde ABD Açık Tenis Turnuvası olduğunu, burada 2. turu kırarak çeyrek final oynamak istediğini söyledi. Tenisin uzun vadeli bir spor olduğunu ve her hafta yeni bir maç için hazırlandığını belirten İlhan, uzun zamandır İstanbul'dan ayrı kaldığını, arkadaşlarını, dostlarını, taraftarlarını çok özlediğini söyleyerek, "Bir aydır yokum ve herkesi çok özledim. Cuma günü İstanbul'a döneceğim. Beni destekleyen herkese çok teşekkür ederim" dedi.


AYNUR TATTERSALL
DHA
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar