Rıza Çalımbay: Bundan iyi ders çıkarılması gerekiyor 08 Nisan 2015, 13:13

Mersin İdmanyurdu Teknik Direktörü Rıza Çalımbay, Fenerbahçe takım otobüsüne düzenlenen saldırıyla ilgili olarak, "Allah bize yardım etti, çok ucuz atlatıldı. Bundan iyi ders çıkarılması gerekiyor. Herkesin örnek olması, ona göre demeç vermesi gerekiyor" dedi.
 Mersin İdmanyurdu Teknik Direktörü Rıza Çalımbay, Fenerbahçe takım otobüsüne düzenlenen saldırıyla ilgili olarak, "Allah bize yardım etti, çok ucuz atlatıldı. Bundan iyi ders çıkarılması gerekiyor. Herkesin örnek olması, ona göre demeç vermesi gerekiyor" dedi.

Tevfik Sırrı Gür Stadyumu'nda basın toplantısı düzenleyen Rıza Çalımbay, oynadıkları Balıkesirspor maçı ve Fenerbahçe takım otobüsüne yapılan saldırıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Balıkesirspor maçının kendileri için çok önemli olduğunu belirten Çalımbay, "Çünkü biz 4 haftadır galip gelemiyorduk. Bu maçların içinde Eskişehir maçında çok kötü oynamıştık. Onun dışındaki maçlarda bana göre iyi oynadık. Özellikle Gaziantep maçında şanssızlık yaşadık. Onların hepsine bir son vermemiz için Balıkesirspor maçı çok önemliydi. Bu maçta da bütün takımın kazanma isteği, arzusu çok iyiydi. Bunu da sahaya yansıttılar, özellikle maçın ikinci yarısında. İyi bir galibiyet aldık. Şimdi kalan 8 tane maçımız var. Bunların hepsi çok kritik maçlar. Özellikle ligin sonunda kritik maçlar oynayacağız. Yaşanan son olaylardan dolayı Kayseri Erciyes, Galatasaray ve Fenerbahçe maçlarını üst üste oynayacağız. Bir haftada 3 maç yapacağız. Benim tek korkum kadro darlığından dolayı sakatlıklar olursa sıkıntı yaşarız. Olmazsa oraları da iyi bir şekilde atlatacağımıza inanıyorum. Tek hedefimiz öncelikle kupa maçımız. En kritik maçımız Akhisar Belediyespor" diye konuştu.

"FENERBAHÇE MAÇININ ERTELENMESİNİ ÇOK DOĞAL KARŞILADIK"

Fenerbahçe takım otobüsüne yapılan saldırıyı üzüntü ile karşıladıklarını kaydeden Çalımbay, "Çünkü Fenerbahçe ile en yakın zamanda maç yapacak takım bizdik. İstanbul'daydık olaylar olduğunda. Çok üzüldük. Futbolun içinde böyle şeylerin olması tabi ki üzücü. Çünkü futbol başka bir şeye benzemez. Bütün insanları bir arada toplayan şey spor. Fazla üstüne gitmemek lazım, üzücü olayların yaşanmaması lazım. Biz tabi ki takım olarak, Mersin camiası olarak üzüldük. Bizim maçın ertelenme haberi geldiğinde zaten kamptaydık. Gayet normal karşıladık. Bence de en doğru karar verildi. Fenerbahçe camiası bizim maça çıkacak durumda değildi. Futbolun içinde yaşanmaması gereken şeyler bunlar. En yakın sürede çözülecektir" şeklinde konuştu.

"EN UFAK TARTIŞMA BİLE TARAFTARLARI GALEYANA GETİREBİLİYOR"

Özellikle futbolcuların, antrenörlerin, yöneticilerin, başkanların dikkat etmesi gerektiğini vurgulayan Çalımbay, "Eğer bir takımın oyuncusuysanız, teknik direktörüyseniz, yöneticisiyseniz, başkanıysanız o zaman topluma mal olmuş insanlar oluyorsunuz. Onların her davranışı, her konuşması çok önemlidir. Herkesin de ona göre konuşması gerekiyor, ona göre demeç vermesi gerekiyor. Maçlardan sonra yapılan her hareket insanları galeyana getiriyor. En yakın zamanda saha içinde Emre ile Bilic'in tartışması dahi taraftarları galeyana getirebiliyor. Bunlara oyuncular, teknik direktörler izin vermeyecek. Çünkü onların artık bir tek kendilerini değil bütün taraftarları düşünmesi gerekiyor, özellikle büyük takımlarda görev yapıyorlarsa. Bu takımların milyonlarca taraftarı var. Bu taraftarların içinde herkes de sağduyulu ya da soğukkanlı değildir. Bazıları inanılmaz fanatiktir, takımıyla yatar, takımıyla kalkar. Onlar da böyle bir şey olduğu zaman fevri hareketler yapabiliyor. Hep yapıcı konuşmamız gerekiyor. Maçın içinde yapıcı olmamız gerekiyor. Zaten Türkiye bir sürü şeyle uğraşıyor. Bir de şimdi bu tür şeyler olmaması lazım. Futbolun bu günlerde daha fazla üstüne düşülmesi, daha çok insanların oraya çekilmesi gerekiyor. Bu yaşanan olay çok şanssız bir olay. Allah yardım etti. Bence çok ucuz atlatılmış bir olay. Herkesin bunlardan ders çıkarması gerekiyor. Herkesin ona göre davranması gerekiyor. Otobüs durdurulmasıydı futbol için kara bir gün olabilirdi. Allah bize yardım etti. Çok ucuz atlatıldı. Herkesin örnek olması gerekiyor, ona göre demeç vermesi gerekiyor. Onun dışında yapılacak fazla bir şey yok" ifadelerini kullandı.

MERSİN İDMANYURDU, FENERBAHÇE MAÇININ HAZIRLIKLARINA BAŞLADI

Öte yandan Mersin İdmanyurdu, Türkiye Kupası'nda Fenerbahçe ile oynayacağı maçın hazırlıklarına başladı. Teknik direktör Rıza Çalımbay yönetiminde, Tevfik Sırrı Gür Staduyumu'nda antrenman yapan takımın neşeli olduğu görüldü. Isınma koşusu ile başlayan idmanda 5'e 2 top kapma çalışması yapıldı. Yaklaşık 1,5 saat süren idmanda, Serkan Balcı, Sinan Kaloğlu ve Ricardo Pedriel takımdan ayrı düz koşu yaptı.

KORAY ÜNLÜ/İHA


Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar