banner864

Soçi Kış Olimpiyatları 06 Şubat 2014, 17:04

Rusya'nın Soçi kentinde düzenlenen 22'nci Kış Olimpiyat Oyunları, yarın yapılacak açılış töreninin ardından resmen başlayacak. Oyunlara 16'ncı kez katılan Türkiye'yi, Soçi'de 3 dalda 6 sporcu temsil edecek
Rusya'nın Soçi kentinde düzenlenen 22'nci Kış Olimpiyat Oyunları, yarın yapılacak açılış töreninin ardından resmen başlayacak.

Soçi Olimpiyat Parkı’ndaki Fisht Olimpiyat Stadı’nda gerçekleştirilecek törenle startı verilecek oyunlar, 23 Şubat Pazar gününe dek sürecek.

Sahil kümesinde artistik buz pateni, sürat pateni ve kısa mesafe sürat pateni ile buz hokeyi ve curling; dağdaki olimpiyat alanında ise kayakla atlama, kuzey kombine, biatlon, kayaklı koşu, Alp disiplini, serbest stil kayak, snowboard, bobsled(babsled), skeleton(sıkelıtın) ve luge(luj) branşlarında mücadeleler yapılacak.

Oyunlarda 12 yeni disiplinde yarışmalar ilk kez gerçekleştirilecek.

Toplam 2 bin 874 sporcunun katılacağı oyunlar, bugüne kadar gerçekleştirilen en geniş katılımlı organizasyon olacak.

Bundan önceki kış oyunlarında Vancouver'da(venkufar) 2 bin 566 sporcu yer alırken, Soçi bin 714'ü erkek, bin 160'ı bayan olmak üzere toplam 2 bin 874 katılımla, kış oyunları rekoruna imza atacak.

Toplam 87 ülke adına 2 bin 871 sporcunu mücadele edeceği kış oyunlarına 3 sporcu da bağımsız katılacak.

Soçi 2014'de yarışma alanlarında en çok ev sahibi Rusya'nın sporcuları boy gösterecek. Rusya'yı ABD ve Kanada takip ediyor.

Oyunlara 16'ncı kez katılan Türkiye, Soçi'de üç dalda 6 sporcuyla temsil edilecek.

Buz dansında Alper Uçar-Alisa Agafonova ikilisi, kayaklı koşuda Kelime Çetinkaya ve Sabahattin Oğlago, Alp disiplininde ise Tuğba Kocaağa ve Emre Şimşek mücadele edecek.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar