'Türk bir teknik adam Azerbaycan'ın başına gelebilir' 18 Kasım 2014, 13:53

2015 yılında ilk kez düzenlenecek Avrupa Oyunları'na ev sahipliği yapacak Azerbaycan'ın Bakü şehrinde oyunlara hazırlık tüm hızıyla devam ederken, Azerbaycan Spor Bakanlığı'nın yaptığı organizasyonlarla Bakü şehrinin ve Avrupa Oyunları'nın tanıtımı sürüyor.
2015 yılında ilk kez düzenlenecek Avrupa Oyunları'na ev sahipliği yapacak Azerbaycan'ın Bakü şehrinde oyunlara hazırlık tüm hızıyla devam ederken, Azerbaycan Spor Bakanlığı'nın yaptığı organizasyonlarla Bakü şehrinin ve Avrupa Oyunları'nın tanıtımı sürüyor.

Tanıtım organizasyonu çerçevesinde İstanbul'a gelen Azerbaycan Spor Bakanı Azad Rahimov, Türk basın mensupları ile Çırağan Sarayı'nda kahvaltı ve sohbet toplantısı düzenledi.

"TÜM TESİSLERİN AÇILIŞI 1 ŞUBAT 2015 TARİHİNE KADAR GERÇEKLEŞECEK"


Bakan Rahimov yaptığı açıklamada, Bakü'de inşaatları devam spor tesislerinin hazırlıklarının ve inşaatının çalışmalarının sürdüğünü ve 1 Şubat 2015'te tüm tesislerin hazır olacağını belirtti. Rahimov, Bakü 2015 Avrupa Oyunları için yeni inşa edilen tesislerin yanı sıra, birçok var olan mekan da yenilenerek oyunlara hazır hale getirildiğini ifade ederek, "2012 yılına Eurovision'a ev sahipliği yapan Bakü Crystal Hall, 2015 Avrupa Oyunları'nda hentbol ve benzeri kapalı alan sporlarına ev sahipliği yapacak. Bunlara ek olarak Bakü'de 7 bin 300 kişilik Olimpiyat kenti ve henüz inşaatı devam eden 65 bin kişi kapasiteli Bakü Olimpiyat Stadı'nda açılışı 1 Şubat 2015 tarihinde yapılacak. Şu ana kadar 150 milyon Euro harcama yapıldı" dedi.

Avrupa Oyunları'nın Bakü'nün gelişimi ve tanıtımı açısından son derece önemli olduğunu söyleyen Bakan Rahimov, "SSCB'den bağımsızlığımızı ilan ettikten sonra bizim en büyük isteğimiz dünyanın bizi tanımasıydı. Bizim dünyaya kendimizi tanıtmamızın en güzel ve doğru yolunun spor olduğu kanısındayım. Spor organizasyonları sayesinde tüm dünya bizi tanıyacaktır. Bu sebepten dolayı hem Azerbaycan Devleti, hem de Azeri halkı oyunları son derece önemseyip hazırlıkları da bu düşünce ile gerçekleştiriyor" diye konuştu.

"TÜRK BİR TEKNİK ADAM AZERBAYCAN'IN BAŞINA GELEBİLİR"


Türk basın mensupları Azerbaycan Spor Bakanı Azad Rahimov'a, Azerbaycan Milli Takımı'nın başına Yılmaz Vural'ın getirileceği yönündeki iddiaları sorarken, Bakan Rahimov bir isim vermedi ama Türk bir teknik adamın da seçenekler arasında olduğunu dile getirdi. Bakan Rahimov, "Milli takımın başına kimin getirileceğini şu an henüz bilmiyorum. Futbol Federasyonu ile birçok isim hakkında fikir alışverişi yapıyoruz. Bizim önceliğimiz bir futbol ekolü ve kültürü olan bir teknik adamı takımın başına getirmek. Çünkü milli takımın başına getireceğimiz teknik direktörün sadece Azerbaycan Milli Takımı'yla değil, diğer alt yaş grupları ve ligimizde bulunan takımlarla da ilgilenmesini planlıyoruz. Kendi aramızda geçen isimlerde İngiliz, Alman, Hırvat ve Türk teknik adamlar var" şeklinde konuştu.

2015 Avrupa Oyunları'nın ilki Bakü'de gerçekleştirilecek. Avrupa Oyunları'nda 49 ülkeden 6 bini aşkın sporcu 20 branşta mücadele edecek. Avrupa Olimpiyat Komitesi tarafından 4 yılda bir düzenlenmesi planlanan organizasyonda sporcular 2016 Rio Olimpiyat Oyunları öncesinde kendilerini sınama şansı bulacak. Toplam 18 tesiste yapılacak oyunların açılış töreni, inşaatı devam eden 65 bin kişi kapasiteli Bakü Olimpiyat Stadı'nda gerçekleştirilecek.

Sercan SAPANATAN - Kamera: Ali DANAŞ / İSTANBUL DHA

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar