banner864

Zonguldak Kömürspor'un stadında güvenlik riski 01 Temmuz 2015, 10:53

ZONGULDAK Emniyet Müdürlüğü, Spor Toto 3'üncü Lig ekiplerinden Zonguldak Kömürspor'un maçlarını oynadığı Karaelmas Kemal Köksal Stadyumu'nun maç oynamaya elverişli olmadığı yönünde rapor hazırladı. Rapor, Türkiye Futbol Federasyonu'na (TFF) gönderilecek
İl Emniyet Müdürü Osman Ak, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Uğur Akdeniz ve Zonguldak Kömürspor Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Öztürk'ün katılımıyla Valilik toplantı salonunda yapılan toplantıda, tribünlerinde derin çatlaklar oluşan Karaelmas Kemal Köksal Stadyumu'nun durumu tartışıldı. İl Emniyet Müdürü Osman Ak, 1940'da yapılan Gençlik ve Spor Bakanlığı'na ait statla ilgili hazırladıkları rapor hakkında bilgi verdi. Ak, 'Spor güvenliği yasası' kapsamında her yıl futbol müsabakaları başlamadan stadyumlar hakkında 'durum tespit raporu' hazırlandığını, TFF'nin de bu rapara göre maç oynanacak statları belirlediğine işaret etti. Mevcut haliyle Karaelmas Kemal Köksal Stadı'nın maç oynanmaya elverişli olmadığını ifade eden Ak, şöyle konuştu:

"Stadyumda en ufak bir şey olursa, mesela yangın veya istenmeyen bir hadise olduğunda 2 kişinin geçebildiği yerden 5 bin kişiyi çıkarmaya çalışacağız. Bu stadyumun bana göre en facia olarak nitelendirilen durumu bu. Maçları kimsenin burnu kanamadan oynatmaktır bizim görevimiz. Bu stadyum bu halde bu seyirciyi kaldıramaz. Gerekli iyileştirmeler yapılırsa tabii ki o zaman bakılır. Bu şekliyle bu stadyumda maç oynamak faciaya davetiye çıkarmaktır. Bizim de buradaki çabamız bunların önüne geçmektir."

Çevik Kuvvet Şube Müdürü Faruk Atay da Emniyet Genel Müdürlüğü'nün statlara güvenlik sertifikası verirken istediği 12 koşuldan 9'unun Karaelmas Kemal Köksal Stadı'nda olmadığını söyledi. Atay, "Geçen yıl kapalı tribün çatlaklar nedeniyle kapatıldı. Seyirci alınmadı. Diğer tribünlerdeki riskli bölgeler tel örgülerle kapatılarak önlemler alındı" dedi.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Uğur Akdeniz ise "Bu yıl stadyum kapalı tribünlerden başlanarak yapılacak. Kapalı tribünler yapılırken maç oynanamaz. Çünkü açık tribünlerdeki duvarlarda da riskler bulunuyor" dedi.

Akdeniz, stadyum yapılıncaya kadar Zonguldak Kömürspor'un maçlarını başka bir statta oynaması gerektiğini söyledi.

Gürkay GÜNDOĞAN
DHA
Etiketler

Yorum Gönder