YouTube yasağı kalkıyor! 06 Mayıs 2014, 17:27

İnternet yasaklarıyla ilgili Ankara 4. İdare Mahkemesi önemli bir karar verdi. Mahkeme video paylaşım sitesi youtube'u kapatan Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı işleminin yürütmesini durdurdu. Youtuba erişim yerel seçim öncesinde engellenmişti.
Youtube'un avukatı Gönenç Gürkaynak'ın başvurusu sonuç verdi. Youtube'un erişimini engelleyen Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı işleminin yürütmesi durduruldu.

Ankara 4. İdare Mahkemesi, youtube'u erişime kapatan TİB işleminin yürütmesini durdurdu. Bu karara göre YouTube’un tekrar erişime açılabilmesinin önü açıldı. TİB'in yürütmeyi durdurma kararından sonra siteyi erişime açması veya karar itiraz etmesi bekleniyor. TİB’in itiraz etmesi durumunda Youtube bireysel başvuru hakkı kapsamında Anayasa Mahkemesi’ne başvurabilir. Bu yüzden Youtube’un yakın bir zamanda açılması muhtemel görünüyor.

YouTube’a Türkiye’den erişim yaklaşık 40 günden beri yasaklanmış durumda.

Mahkemenin gerekçeli kararında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarına ve Anayasa Mahkemesi'nin Twitter'ın erişime açılması kararına atıf yaptığı belirtildi.


ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

Batuhan :

olması gerekende buydu zaten en kısa zamanda açılması gerekiyor

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar