banner864

TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE BAŞARIYI ETKİLEYEN FAKTÖRLER 18 Haziran 2015, 15:09

Prof. Dr. Bülent Tıraş tüp bebek başarısı hakkında bilgi verdi.

1 ) Tedavide başarıyı etkileyen faktörler

Tüp bebekte başarı oranını etkileyen çok sayıda faktör bulunmaktadır. Öncelikle tedavi merkezinin uyguladığı tekniğin, bebek bakımı başarısının, deneyimli personelinin etkisi oldukça önemlidir. Tüp bebek tedavisinde başarı elde etmek için, tedavi merkezinin fertilizasyon- laboratuarda döllenme başarı oranının değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu oran, tedavi merkezleri için minimum %80 olmalıdır. Bu oranın altında olan oranlarda, başarı gösteren tüp bebek merkezlerinin tercih edilmemesi gerekir.

Verilen muayene ve randevu saatlerine dikkat edilmesi de, tedavinin başarısını önemli ölçüde etkilemektedir. Tüp bebek tedavisi uygulanacağı sırada, doktor tarafından tavsiye edilen bir takım hususlar da başarı da etki sağlar. Bunlar ise;

       Örneğin tedavinin yapılacağı günden 3 gün öncesinden itibaren ve tedavi sonrası 10 gün boyunca cinsel ilişkide bulunulmamalıdır.

       Tedaviyi olumsuz etkileyecek ortamlardan uzak durulmalıdır.

       Hamam, sauna gibi sıcak ortamlar hem sperm hem yumurta sağlığını olumsuz etkiler.

       Ağır egzersizler de tedaviden 3 ay öncesinden itibaren başlayarak kesilmelidir.

       Anne adayının diyet uygulaması da sakıncalıdır.

2 ) Tüp bebek merkezlerinin sağlamış olduğu başarı oranları

Tüp bebek merkezinin eve canlı çocuk götürme oranı da etkili kabul edilen bir başka faktördür. Hastanın ilgilenmesi gereken ana faktör sayılan bu oran, ortalama %30 civarında etki sağlar.

3 ) Blastosist transferi 

Blastosist transferi hamilelik şansını arttıran bir başka yöntem olarak uygulanmaktadır. Anneye nakil edilmiş olan embriyo miktarının azaltıldığı veya bunun ihtiyaç duyulduğu durumlarda uygulanan bir yöntemdir. Çoğul hamileliklerin de önüne geçen bu yöntem uygulandığı zaman, sağlıklı blastositlerin bulunduğu halde başarısızlık olması durumunda, tedavide embriyonun dışında bulunan faktörlere yönelmek gerekir.

Başarısız tüp bebek uygulaması bir sonraki uygulama için aynı zamanda bir veri kaynağıdır. Bu nedenle doktor değiştirtense, uygulanma olan yöntemi değiştirmek ve uygulama sırasında yapılmış olan ve gözden kaçan hataları yeniden gözden geçirmek çok daha doğru olur.

4 ) Kadın yaşı


Kadınlarda daha çok 35 yaşından sonra yumurtalıklarda bulunan hücreler hızlı bir şekilde azalmaya başlamasıyla, miktar bakımından yeterli olsa bile, büyük bir kısmının kalitesi iyi olmayabilir. Bu durumda tüp bebek başarı şansını azaltır.

5 ) Yumurtalık rezervi
Az önce de belirttiğimiz gibi, yaş ilerledikçe yumurtalıklarda bulunan hücre miktarı azalır. Ancak bazı durumlarda, genç kadınlarda da görülen bu durumda yüksek dozda yumurtlama ilaçları kullanılsa bile kullanılmış olsa bile, zor cevap alınmaktadır. Yumurta hücrelerinde görülen bu azalma, tedavi şanını zorlamaktadır.


6 ) Kadından ve erkekten sağlanan hücre kalitesi

Kadınlarda yaş ilerledikçe düşen hücre kalitesine, bazen genç kadınlarda da rastlanabilmektedir. Elde edilen yumurta hücreleri yeterli miktarda olsa bile, beklenen olgunlukta olmaz ise, ne yazık ki kaliteli embriyo meydana gelememektedir. Erkeklerde ise durum, sperm hücrelerinde bulunan miktardan çok, yapısal anormallikler başarıya etki etmektedir. Daha çok içerisinde ağır yapısal anomaliler bulunan spermler ile gerçekleştirilen tüp bebek tedavilerinde, döllenme oranı ve kaliteli embriyo elde etme oranı azalmaktadır. Bazen embriyoların kalitesi görünüm açısından iyi gibi görünse de, bu embriyolarda genellikle kromozomal bozukluklara rastlanmaktadır. Bu durum hem hamilelik olasılığını azaltır, hem de hamilelik gerçekleşmiş olsa bile düşük yapma riskini arttırır. 

7 ) Kadının rahim içi zarında bulunan problemler 

Rahim iç zarının buraya yapılan cerrahi müdahaleler ile zarar görmesi ve incelmesi çok fazla rastlanan bir problemdir. Sağlıklı embriyo transfer edilmiş olsa dahi, tutunması zorlaşmaktadır. Bu sebepten dolayı, rahim iç zarında zedelenme şüphesi olan durumlarda da, tüp bebek tedavisi öncesi histeroskopi ile rahim iç zarı gözlemlenerek, problemin giderilmesinin ardından başarı şansı artmaktadır. 


Kaynaklar

http://www.tupbebekklinigi.com/tup-bebek-basarisini-artirma-yollari

http://jinekoloji.com/tup-bebek-tedavisinde-basariyi-etkileyen-faktorler

Etiketler

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar