12 Ay İş, 4 Mevsim Turizm İçin 29 Aralık 2014, 09:51

Devrimci Turizm İşçileri Sendikası 2. Olağan Genel Kurulu Gerçekleştirildi.

12 Ay İş, 4 Mevsim Turizm İçin paylaşan: ulusalkanal
Devrimci Turizm İşçileri Sendikası 2. Olağan Genel Kurulu Gerçekleştirildi

Genel Merkezi, turizmin başkenti Antalya'da olan DİSK'e bağlı Devrimci Turizm İşçileri Sendikası 2. Olağan Kurulu'nu hafta sonu yoğun katılımla gerçekleştirdi. Dev Turizm-İş'in '12 ay iş, 12 ay ekmek, 4 mevsim Turizm' için topladığı kurul Aydın Kanza Sergi Salonu'nda yapıldı. 2. Olağan Kurul'a Başkanlık eden DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Aksaray üzerinden Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yüklendi, 'asgari ücret 1800 net' talebini Antalya'dan da yineledi. Beko, yaklaşan seçimleri işaret etti, "Emekten, demokrasiden, barıştan, kardeşlikten, sendikal hak ve özgürlüklerden yana olmayana oy yok" dedi.

Asgari Ücret 1800 Lira Olsun Talebi Genel Kuruldan da Yükseltildi

Turizm emekçilerinin yoğun çabalarıyla 2011 yılının Mayıs ayında DİSK'e bağlı olarak kurulan Devrimci Turizm İşçileri Sendikası, artık 2. yaşında. İlk kurulunun üzerinden geçen yaklaşık 3 yılın ardından 2. Olağan Genel Kurulu'nu hafta sonu gerçekleştiren Sendikanın talebi de netti; "12 ay iş, 12 ay ekmek, 4 mevsim turizm." Genel Kurula DİSK'e bağlı sendikaların temsilcilerinin yanı sıra demokratik kitle örgütlerinin başkanları, siyasi parti temsilcileri ve bir çok emekçi katıldı. Divan Kurulu Başkanlığı'na seçilen DİSK Genel Başkanı Kani Beko, yaptığı konuşmada asgari ücretin 1800 lira olması için başlattıkları mücadeleyi bu kez de genel kurul salonundan dillendirdi. Beko, Cumhurbaşkanı için yapılan zammın asgari ücretle çalışan işçiler için de yapılmasını istedi.

Açlık ve İşsizlik Olan Bir Ülkede Saraydan İtibar Olmaz


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Aksaray'ı 'Türkiye'nin itibarı' diye nitelendirdiği konuşmasını hatırlatarak söze başlayan Beko, açlığın ve işsizliğin kol gezdiği bir ülkede sarayların itibar olamayacağını söyledi. Beko; "Türkiye'de milyonlarca insan işsiz sokaklarda, kahve köşelerinde otururken, dört yüz bine yakın ataması yapılmayan kardeşimden ataması yapılmadı diye 50'ye yakını intihar ederken, 3 milyona yakın akşam başını yastığa koyduğunda bizim insanlarımız aç yatarken, açlık sınırı altında milyonlarca işçi çalışırken, kaçak saray kesinlikle bir itibar olmaz. Yani açlığın, sefaletin, işsizliğin kol gezdiği bir ülkede, 5 milyarın üzerinde bir maliyeti olan bir kaçak saray bizim için çok lüks. Bu bizim için bir itibar değil" yorumunda bulundu.

İtibar, Bağımsızlık Adına Bedel Ödeyenlerde Görülür

İtibarı bu ülkenin bağımsızlığı adına bedel ödeyenlerde gördüklerini söyleyen Beko şunları kaydetti; "Biz baktığımızda itibarı nerde görürüz? Bu ülkenin bağımsızlık mücadelesinde bedel ödeyen Deniz Gezmiş de görürüz. Biz itibarı Nazım Hikmet'te görürüz. Biz itibarı gezi direnişinde, bedeli ne olursa olsun, adalet, özgürlük, demokrasi için mücadele eden ve görev şehidi olan o güzelim insanlarda görürüz. İtibar bizim için bunlardır."

Sıkı Yönetim İlan Edilecek Uyarısı


Gündemdeki İç Güvenlik Paketini eleştiren Beko, paketin yasalaşması halinde, Türkiye'de adı belli olmayan bir sıkı yönetimin ilan edileceği uyarısında bulundu, buna karşı birlikte mücadeleyi savundu. Beko; "Paket sonuç itibariyle bizi şu adrese götürecek, Türkiye'de adı belli olmayan bir sıkı yönetim ilan edilecek. Türkiye'de maalesef üzülerek söylüyorum, bir polis devleti olma yönünde çalışmalar var. Ondan dolayı bu konuyla ilgili, sizlerle beraber yana yana, omuz omuza birlikte mücadele etmemiz gerekir" diye konuştu.

Emekçilere, 'Emekten Yana Olana Oy Ver' Çağrısı


Ulusal Kurtuluş Savaşı'nın verildiği günden bu yana, Türkiye'nin kaleleri diye adlandırdığı Devlet Demir Yollarından hava yollarına, karayollarından deniz yollarına, TEKEL fabrikalarından Şeker fabrikalarına kadar KİT'lerin arsa fiyatına yandaşlara satıldığını belirten Beko, yaklaşan genel seçimleri işaret etti. DİSK olarak emekçilere, emekten, demokrasiden, insan haklarından yana olana oy verme çağrısında bulunan Beko şunları söyledi; "Yani emekten, demokrasiden, barıştan, kardeşlikten, sendikal hak ve özgürlüklerden yana olan partilerin dışındaki partilere oy vermeyin arkadaşlar." Geçtiğimiz seçimlerde AKP'ye oy verilmemesi konusundaki gerekçeleri sıraladıklarını hatırlatan Beko, "DİSK olarak bu gerekçeleri yeniden çok rahat biçimde sıralayabiliriz" diye konuştu.

Mustafa Yahyaoğlu Güven Tazeledi


Konuşmaların ardından sendika delegeleri tek başkan adaylı yönetim listesini oyladı. Genel Başkan Mustafa Safvet Yahyaoğlu güven tazeleyerek yeniden başkanlığa seçildi. Devrimci Turizm İşçileri Sendikası'nın yeni Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu; Mustafa Safvet Yahyaoğlu, Muzaffer Koç, Didem Erkıvanç Türkay, Cemal Demirtaş, Seyfi Ali Erşahin, Ali Karabudak, Filiz Tamer, Cafer Yensali, Barış Belgil. Kurul'da iki yeni maddenin tüzüğe eklendiği öğrenildi. Devrimci Turizm İş Genel Kurulunda alınan karara göre, erkek Genel Başkan olması halinde kadın Eş Başkan, Kadın Genel Başkan olması halinde erkek Eş Başkan olması tüzüğe kondu. Buna göre Didem Erkıvanç Türkay Dev Turizm-İş'in Eş Başkanı oldu. Kadın Çalışanları Sorunları Dairesi kurulması da ikinci yeni karar olarak tüzükteki yerini aldı.

Haber: Devrim Dönmez Koçak - Fotoğraf: Özkan Dizlek / ANTALYA

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar