banner864

14 yaşında 2 cinayetten yargılanacak 29 Nisan 2015, 16:54

ADANA'da 15 Haziran 2014'te, korsan gösteri sırasında başından vurularak öldürülen 14 yaşındaki İbrahim Aras'ın cinayet şüphelisi yaşıtı S.A. hakkında 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.
 ADANA'da 15 Haziran 2014'te, korsan gösteri sırasında başından vurularak öldürülen 14 yaşındaki İbrahim Aras'ın cinayet şüphelisi yaşıtı S.A. hakkında 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Aynı sanık hakkında başka bir tarihte pazar yerinde av tüfeğiyle ateş edip alışveriş yapan 43 yaşındaki Yasemin Kaya'yı öldürdüğü iddiasıyla açılan soruşturma da sürüyor. Bu konuda da dava açılması halinde, S.A. daha 14 yaşındayken 2 ayrı cinayetten yargılanacak.
Bölücü terör örgütü PKK yandaşları geçen yıl 15 Haziran'da, Diyarbakır'ın Lice İlçesi'ndeki olayları protesto etmek için kentin Güney Kuşak Bulvarı Hürriyet Mahallesi'nde yol kesip, müdahale eden polise taş ve molotofkokteyli ile saldırdı. Bunun üzerine polis, tazyikli su ve biber gazıyla göstericileri dağıttı. Göstericiler ara sokaklara kaçışırken, başından vurulan İbrahim Aras'ın cesedi bulundu.

Olayın ardından İbrahim Aras'ın polisin attığı gaz fişeğinin başına isabet etmesi sonucu öldüğü öne sürülürken ön otopside, kesin ölüm nedeni belirlenemedi. Bunun üzerine alınan örnekler İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderildi. İstanbul Birinci Adli Tıp İhtisas Kurulu olayla ilgili raporunda 'Ateşli silah yaralanması' dedi. Raporda şu ifadeler yer aldı:

"Ölüm ateşli silah yaralanmasına bağlı, kafatası ve yüz kemik kırıkları ile birlikte beyin kanaması ve beyin doku harabiyeti sonucu meydana gelmiştir. Aras'ın kafatasında mermi giriş çıkış yarası tespit edilememiştir. Atış mesafesi yönünden bir değerlendirme yapılamadı ve vücutta ateşli silah ürünü elde edilemedi. Kişinin ölümüne neden olan yüksek kinetik enerjili harp silahı veya kapsülünde domdom kurşunu bulunan av tüfeğiyle bitişik, bitişiğe yakın veya yakın atış mesafesinden meydana gelen atışla husulü mümkün olmuştur."

DENEY YAPILDI

Adli Tıp raporu sonrası, Cumhuriyet Savcısı'nın talimatıyla üniversiteden öğretim görevlilerinin de desteği ile deney yapıldı. 15 yaşındaki bir çocuğun kafatasından az daha yumuşak olan cismin damacana olacağı belirlendi. Bir çevik kuvvet polisi Aras'ın öldüğü yerdeki açıdan ve mesafeden damacanaya atış etti. Polis gaz fişeğini direkt, yerden ve havadan atarak her türlü atışın etkisini belirledi. Yapılan bu ateş sonucunda damacana da çatlak oluştu ama tamamen parçalanmadı. O gün orada polisin envanterinde bulunun bütün silahlarla da damacanaya ateş edildi, ancak o silahlar da damacanayı Aras'ın kafatası gibi parçalayamadı.

14 YAŞINDAKİ ŞÜPHELİ TUTUKLANDI

Polisin yaptığı çalışmada İbrahim Aras cinayet şüphelisinin S.A. olduğunu belirledi. Poliste 9 ayrı suçtan kaydı bulunan S.A., ekiplerin asayiş kontrolü sırasında Eminağa Caddesi'nde yakalandı. İbrahim Aras'ı pompalı tüfekle ateş ederek öldürdüğü iddiasıyla S.A. tutuklandı.

İDDİANAME TAMAMLANDI

Olayla ilgili soruşturmasını tamamlayan Cumhuriyet Savcısı iddianamesini hazırladı. İddianamede gizli tanık 'Alanya'nın da ifadelerine yer verildi. Gizli tanık 'Alanya' İbrahim Aras'ın öldüğü yerde S.A.'nın av tüfeğiyle bulunduğunu belirterek, "İbrahim ile S.A.'nın arasında 2-3 metre mesafe vardı. İbrahim yere düşerek başından kanlar aktığı sırada S.A. endişeli ve hızla uzaklaştı. İbrahim vurulduktan sonra herkes polisi suçladı. Bu olayı herkesin S.A.'nın gerçekleştirdiğini bilip konuşmasına rağmen kimse korkudan ifade veremedi" ifade verdi. Savcı, yaşı 15'ten küçük olan S.A. hakkında çocuğu kasten öldürme suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle Adana 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ne dava açtı.

Ayrıca 2 Şubat 2015'de semt pazarında av tüfeğiyle ateş açarak Yasemin Kaya'nın ölümüne sebep olduğu iddia edilen S.A. hakkındaki bu soruşturma da devam ediyor.

Salih ÜÇTEPE/DHA

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar