banner864

2 bin ÖSO militanı Kırşehir’de eğitilecek 16 Kasım 2014, 13:45

Türkiye ve ABD’nin ilk etapta iki bin ÖSO militanının Kırşehir-Hirfanlı’da eğitilmesi konusunda anlaştığı ancak ABD’nin PYD’ye de eğitim verilmesi konusunda direttiği öğrenildi
Türkiye ve ABD’nin ilk etapta iki bin ÖSO militanının Kırşehir-Hirfanlı’da eğitilmesi konusunda anlaştığı ancak ABD’nin PYD’ye de eğitim verilmesi konusunda direttiği öğrenildi

Suriyeli ‘ılımlı muhaliflerin’ eğitilip donatılmasıyla ilgili toplantılarını sürdüren Türk ve ABD’li askeri uzmanlar, eğitim yerinin Kırşehir-Hirfanlı olması konusunda anlaştı. Anlaşma kapsamında, yaklaşık 2 bin Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mensubuna eğitim verilmesi planlanıyor.
Türkiye ve ABD, Suriyeli ‘ılımlı muhaliflerin’ eğitilip donatılmasına ilişkin üçüncü toplantıyı Genelkurmay Karargahı’ndaki harekat merkezinde yaptı. İki ülke askeri yetkililerinin “eğit-donat” projesinin hayata geçirilmesi için birçok noktada prensipte mutabakata vardığı öğrenildi. Hürriyet’in haberine göre, ÖSO mensupları Kırşehir-Hirfanlı’da eğitim alacak.

HENÜZ ANLAŞMA OLMADI
PYD’lilerin eğitimi konusunda ise Ankara ile Washington arasında anlaşmazlık olduğu belirtildi. Toplantıyla ilgili askeri kulislere yansıyan iddialara göre, ABD tarafı eğitimde sadece Esad’ın hedef alınmasına sıcak bakmadı, bu doğrultuda ABD heyeti aralarında PYD’nin de bulunduğu Kürt güçlere de eğitim verilmesi gerektiği görüşünü savundu. Ancak Ankara özellikle PYD konusunda çekincelerini iletti. Eğitim verileceklerle ilgili taraflar arasındaki farklı görüşler nedeniyle Türkiye, aralarında Türkmenlerin de bulunduğu ÖSO’ya Türkiye topraklarında eğitim verecek. ABD’nin ise Irak Kürdistan Bölgesi’nde PYD ve diğer Kürt güçlere eğitim vereceği ileri sürüldü.

İLK ETAPTA 2 BİN MİLİTAN
Türkiye’deki eğitim yerinin Jandarma’ya bağlı Kırşehir-Hirfanlı’daki eğitim merkezi olmasında mutabık kalındı. Hirfanlı’da verilecek eğitimin, Esad güçleri ile IŞİD militanlarının bulunduğu yerleri belirleyip lazerle noktalama, askeri yığınakların olduğu yerlere sabotaj ve yakın çatışma tekniklerini içereceği belirtildi. Hirfanlı’da ÖSO’ya Türk uzmanların yanı sıra Amerikalı askeri uzmanlar da eğitim verecek.
Muhaliflere verilecek silah ve mühimmatın da ağırlıklı olarak ABD tarafından temin edileceği bildirildi.
Belirli zaman dilimleri içinde yaklaşık 2 bin Suriyeli muhalife eğitim verilmesi planlanırken, eğitimin Aralık sonunda başlaması öngörülüyor.
Etiketler

Yorumlar

Mustafa Coşkun :

yuh artık terör örgütlerini sevimli gösterip beslemekten hiç utanmıyorlar

cenap aytepe :

bu yanlıştır bunu kime sorarak yapacaksınız dünyanın bir ucundan insanları guatamalaya götüren ameri̇ka eği̇ti̇mi̇ kendi̇ ülkesi̇nde yaptirsin hem bi̇zi̇ komşumuza düşman edecek hem i̇ç karişiklik başliyacak.

lale akcan :

türkiye toprakları, abd'nin savaş ve eğitim üssü, genel kurmay da askeri birimi oldu.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar