banner864

20 kuruşa bile satamadılar 31 Mayıs 2014, 18:15

Antalya'nın Kumluca ilçesinde 20 kuruş satılmayan biberler, ineklere ve keçilere yem oldu. Biberlerin para etmediğini söyleyen üreticiler, devletten destek istedi.
Fındık, çay, buğday, kayısı... Üreticinin bin bir zorlukla ektiği ürünleri ya çürüdü ya da para etmedi. Çiftinin hüsrana uğradığı bir ürün de biber oldu.

Antalya’nın Kumluca İlçesinde üreticiler ucuzlayan ürünlerini çöpe atmak yerine inek ve keçilere yem yaptı.
"Biberlerimizle bu, keçileri besliyoruz. Biberlerin büyükşehirlerde daha yüksek fiyatlardan satıldığını duyuyoruz"

Biber 10 ila 20 kuruştan alıcı bulunca çiftçiler masraflarının karşılığını da alamadı.
“Halde biber fiyatları 10-20 kuruşa alanda yok. Bu nedenle hale götürme yerine boş araziye döküyoruz. Para etmeyen biberlerimizi inek ve keçilere yediriyoruz. Yaptığımız masrafları alamıyoruz”

Bazı üreticiler de biberlerini seradan toplamadı. Çünkü işçi parası daha pahalıya mal oluyor.

"Biberleri toplatmak için Bin TL ödemem gerekiyor. Ama halde toplattığım biber’e Bin TL vermiyorlar."20 kuruşa bile satamadılar paylaşan: ulusalkanal
Etiketler

Yorumlar

Mestan Ökten :

Bu gün İzmir -Üçkuyular pazarında biberin kilosu 2 TL ye satılıyordu. İzmir"de süt üreticileri kooperatifleşeli yıllar oldu.Çiçek üreticileri de aynı şekilde kooperatif kurarak ürünlerini her yere atıyorlar.

Timur :

ne tuhaf bir ülke, kurbanlari venezueladan getir, samani ukraynadan, bibere gelince para etmesin ! ortada yalan söyleyen birileri var ama kim.? akp'li birisi biberle alakaliysa hiç aramayin o dur :)

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder