6 ayda üç ölümlü kaza-mı cinayet- mi? 14 Eylül 2014, 14:45

Antalya-Isparta karayolunda bir firmaya ait otobüsünün devrilmesi sonucu 13 kişi hayatını kaybetti, 6'sı ağır 31 kişi yaralandı.
Antalya-Isparta karayolunda bir firmaya ait otobüsünün devrilmesi sonucu 13 kişi hayatını kaybetti, 6'sı ağır 31 kişi yaralandı.
Antalya- Isparta karayolunun 50'nci kilometresinde yolcu otobüsü şarampole uçtu, 13 kişi öldü, 31 kişi de yaralandı. Yaralılardan 6'sının durumunun ağır olduğu belirtildi.

Afyonkarahisar Berberler ve Kuaförler Odası'nın üyeleri için düzenlediği Antalya'ya günü birlik geziye katılanları taşıyan otobüslerden biri, Isparta'nın Gölbaşı Mevkii'nde kontrolden çıkarak şarampole devrildi.

Kamu vicdanı uyardı

Yıllardır kamuoyunun çift yol yapımı talebine kulak tıkayan yetkililer kazanın hemen ardından şoförün direksiyon başında uyuduğu iddialarının arkasına sığınırken, hafızalarda bu yılın 19 Nisan ve 1 Haziran tarihlerinde yine aynı bölgede tek şerit yolun neden olduğu kazalar canlandı.
6 ayda üçüncü kez ölümlü trafik kazasında sahne olan Dereboğazı mevkiinde kitle örgütlerinin ve kent konseylerinin uyarılarına adeta kulak tıkandı.

6 ayda 3.ölümlü kaza
Duble yolları ile övünen hükümet nerede?
Daha önce 4 yurttaşın canına mal olan kazalar üzerine, yani 13 kişinin hayatını kaybettiği dünkü kazadan bir kaç ay önce, Ajans 32 nin uyarı içeren haberi şöyle: "Şu an Antalya’dan Isparta tarafına 8 km’lik duble yol yapılıyor. Isparta’dan da Antalya tarafına 8 km’lik duble yol yapılıyor. Ancak ana hattı teşkil eden 78 km’lik yol yatırım programında yer almıyor. İşte en hayati taraf burası… Bu bölümün duble yol olması için daha kaç kişinin ölmesi bekleniyor? Artık, bu can yakıcı sorunun en etkin bir şekilde Hükümet’e ve Bakanlıklara anlatılması şarttır."

Karayolları Genel Müdürlüğü'nün 31 Mart 2014 tarihinde güncellenen duble yol çalışmaları haritasına göre, Isparta-Antalya arasındaki Dereboğazı Yolu (kazanın olduğu bölge)'yapım çalışmaları devam eden yollar' ve 'ihale edilecek bölünmüş yollar' kapsamında yer almıyor.
Öte yandan otobüs firması yetkilisinin, kazanın moladan beş dakika sonra gerçekleştiği ile ilgili açıklaması,14 yıllık tecrübeli şoförün direksiyon başında uyuyakaldığı iddialarını yalanlar nitelikte.


Devrim Aşkın Karasoy/ANTALYA
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar