banner864

Adana'ya kül yağdı 24 Ağustos 2014, 09:53

Çukurova'da, mısır hasadının ardından tarladaki anızları yakılması sonucu Adana'da gökyüzünü gün boyunca sis ve duman kapladı, evlere anız külü yağdı.
 Çukurova'da, mısır hasadının ardından tarladaki anızları yakılması sonucu Adana'da gökyüzünü gün boyunca sis ve duman kapladı, evlere anız külü yağdı.
Vatandaşlar, her yıl yaşanan bu soruna bir türlü çözüm bulunamamasına tepki gösterdi.

Çukurova'nın bereketli toprakları, kısa sürede 2. ve 3. ürün ekmek isteyen çiftçilerin yaktığı anızlar nedeniyle tehdit altında. Anız yangınları, toprak veriminin azalması ve ekolojik dengenin bozulmasının yanı sıra, kentte yaşayan vatandaşların sağlığını da tehdit ediyor. 

Yaz aylarının sonlarına gelinmesiyle birlikte Çukurovalı çiftçiler topraklarına ikinci ve ürüncü ürünlerin ekiminin hazırlığına başladı. Masraf ve iş gücü tasarrufu yapmak isteyen çiftçiler, yıllardır topraklarında kalan atık anızları yakıyor, kısa süre içerisinde ikinci ve üçüncü ürünlerinin ekimini yapıyor. Uygulama, yasa dışı olmasına rağmen bilinçsiz birçok çiftçi tarafından yapılırken, çiftçi tasarruf ettiğini zannediyor ancak yangın toprağın verimini düşürüyor, ekolojik dengeyi bozuyor. Toprağı ve çiftçiyi ilgilendiren bu zararların yanı sıra tarladaki küller ve yoğun duman, kentin dört bir yanına dağılarak vatandaşların ciğerine doluyor. Mısır ekiminin tamamlanıp, anızların yakıldığı şu günlerde kentin birçok bölgesindeki evlerin en ince köşelerinde bile küllere rastlamak mümkün.

Adana'da her yıl aynı çileyi yaşadıklarını belirten Mustafa İyisan isimli bir vatandaş, yoğun duman ve küllerden kaçınmak için çareyi evlerinin tüm kapı ve pencerelerini kapatmakta bulduklarını söyledi. “Kimi kime şikayet edeceğiz” diyen İyisan, “Yetkililerin oralı olduğu yok. Şuan bile nefes almakta zorlanıyorum, her taraf is, duman. Tarlayı yakanda kabahat var ama soruyorsun 'Kim yaktı?' diye, 'Ben bilmiyorum' deyip geçiştiriyor. Yakana ceza veriliyor ancak tarlanın sahibi 'Ben yakmadım' diyorsa ne yapacağız? Tarlanın sahibine ceza vereceksin. Kendinden başka kim yakacak? Adamın garezi olsa buğdayı, mısırı varken yakar, sana zarar verir. Başka neden yaksın?” şeklinde konuştu.
Erman Boz isimli başka bir vatandaş ise havaların neredeyse 40 dereceyi aştığı “Sarı sıcak” günlerine bir de anız yangınları eklenince, hayatı oldukça yaşanmaz hale getirdiğini kaydetti. (İHA)

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar