banner864

Adıyaman halkı Gölbaşı ilçesine yapılacak termik santrale karşı 16 Nisan 2015, 18:17

Termik Santral tehdidi bu kez Adıyaman Gölbaşı'nı da kendini gösterdi. CHP'li Harmanlı Belediye Meclisi santral yapmak isteyen şirkete önce karşı çıktı. Sonra ne olduysa acilen toplanan Meclis bu sefer santral için vize verdi. Gölbaşı halkı duruma tepkili. Ulusal Kanal, Gölbaşı'na gitti halkın yükselen mücadelesini yerinde izledi.
Geçim kaynağı tarım ve hayvancılık... Fıstık, badem, ceviz, dut, incir... En çok ektikleri ürünler. Bölge aynı zamanda 61 çeşit kuş türünün konaklama yeri.

Yıllardır aynı topraklarda yaşıyorlar. Kendilerinden sonraki nesle temiz bir hava ve yaşam alanı bırakmak istiyorlar. Ta ki, santral tehdidi ortaya çıkana kadar.

Onlar Adıyaman'ın Gölbaşı ilçesine bağlı Harmanlı ve Kalemkaş sakinleri.

Halk santrale karşı. Ancak tepki sadece SANKO Şirketi'ne değil. Çünkü CHP'li Belediye Meclis'inden karar çıkmasaydı, şirket yetki alamayacaktı. 

Harmanlı Belediye Meclisi toplantısında 2’ye karşı 6 oyla ilk başvuru reddedildi. 2. başvuru için belediye meclis üyeleri acilen toplandı ve şirketin lehine karar çıktı.

Bu süreçte örgütlenen yurttaşlar Gölbaşı Çevre ve Doğa Koruma Derneği'ni kurdu.

Santralin yapılamsı planlanan alan 1. Derecede Deprem Bölgesi. Bu durum santrali pimi çekilmiş bir bombaya çeviriyor. 

50 binden fazla nüfusu etkileyecek olan santralin kül depolama sahası ise Adıyaman il merkezine kadar geniş bir bölgeyi etkiliyor.

Bölge halkı, şirketin istihdam için verdiği sözlere de tepkili.

HABER-KAMERA: İLYAS GÜMRÜKÇÜ
ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

körüstenli :

körüsten ovası bozkurt yuvası (termik santrale hayır)

kalemkaşlı :

kalemkaş.taki yapılacak olan termik santrali için oanay verenler size sesleniyorum ne amaçla onay verildl halka bunun açıklamasını neden yapmıyorsunuz. kanser hastalığı yetmiyormuş gibi termikle birlikte nice hastalıkların olacağını bilmiyormusunuz ayrıca burası deprem bölgesi olmasına rağmen onaylayan kişiler insanları diri diri mezara koymaktan vijdanınız sızlamayacakmı.

gölbaşili :

ben gölbaşiliyim gercektende orası cennetten farkı yok o cennet mekanıda çöle çevirecekler ya

ufuk yıldırım :

termik santrelehayır

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar