banner864

AKP Bolu’da tüy döküyor 21 Mayıs 2015, 13:39

Tanju Cılızoğlu/ AYDINLIK

Bolu’ya gidiyorum. Yol arkadaşım kentte öğretmen. Aslen Konyalı ama yedi yıldır Bolu’nun ilçelerinde kimya öğretmeni. Yol boyu seçimi konuşuyoruz. “AKP tüy döküyor” diyor ve ekliyor “Bolu’nun üç milletvekili var. İkisi AKP, biri CHP. AKP iktidara geldiği seçimde üçünü de almıştı. Sonra sahneye CHP’li Tanju Özcan çıktı. Genç bir avukat. Olağanüstü çalışkan. Köy köy mahalle mahalle dolaştı ve kıl payı milletvekili oldu.”
Kentte iki gün dolaştım. Kiminle konuştuysam hocanın “tüy dökme” tanımını doğruladı. Bolu’da 193 bin seçmen oy kullanacak. Gerede ilçesinin seçmen sayısı 25 bin 384. Gerede Bolu’nun seçim sonuçlarını belirleyen en büyük ilçesi. CHP bu ilçede Tanju Özcan’nın aldığı oylarla seçilmiş. CHP bu kez ikinci sıraya Gerede’nin sevilen bir ismi Avukat Yusuf Renkli’yi koymuş. Eğer Gerede’den Yusuf Renkli 3 bin civarında oy alırsa seçimin sonucunda CHP iki, AKP bir milletvekili çıkaracak.
CHP Milletvekili Tanju Özcan’la görüşüyoruz. “Bolulu’nun kafası karışık. Halk 17 Aralık yolsuzluk görüntülerinden, ayakkabı kutularından, kamyonetlerle sevk edilen paralardan, evlerdeki para sayma makinelerinden etkilenmiş. Paralel yutturmacasına pek kanmıyor. Son olarak da Aksaray’a harcanan dudak uçuklatan paralar tüy dikmiş. AKP seçimde 2’yi bulamaz. 1’de bile zorlanabilir” diyor.

AKP ÇUVALLA PARA HARCIYOR
Görünen o ki bu kez AKP’nin Bolu’da “bir” i var, “iki” sürpriz. Ne var ki AKP, Bolu’da statükosunu korumak için çuval çuval para harcıyor ve bol kepçe devletin bütün imkanları akıtılıyor. Buna AKP’li belediyeler de dahil.
MHP’de birinci sırada Şükrü Gülez var. Kuvayı Milliyeci bir dedenin torunu. Babası da Demirel döneminin milletvekillerinden Turgut Gülez. Sevilen, siyasetin içinde yoğrulmuş bir aile. MHP listesinin ikinci, üçüncü sırasındaki adaylar kadın. Kader Garipoğlu, Mihriban Durak. Harıl harıl çalışıyorlar. AKP’nin dökülen tüylerinin MHP’ye konmasının kolaylığından hareket ederseniz MHP bu kez kıl payı da olsa Bolu’da bir diyecek gibi.

VATAN HEDEFE KİLİTLENDİ
Vatan Partisi il binasına uğruyorum. Parti hareketli. Partinin adaylarından biri Ömer Yasa. Eski partili, emekli yargıç. Dinç, bilgi birikimi yüksek bir aydın. Kazım Kesmen emekli piyade yarbay. Halkı asker ocağından tanıyor. Kurtuluş Savaşı ve yakın tarihi incelemiş. İsmet Özer emekli astsubay. İP Vatan Partisi’ne dönüşünce Bolu’da katılımlar olmuş. Vatan Partililer barajı aşacaklarına inanıyor. Hedefe kilitlenmişler. “Kime anlattıksa, anlamazlık etmiyor, bize el veriyor” diyorlar.
Emekli Yargıç Ömer Yasa seçimi şöyle yorumluyor: “AKP ortak çıkarda birleşen bir altyapıya sahip. Bu çıkar ilişkisi partinin betonu. 17 Aralık gerçeklerine rağmen algı yönetimiyle rıza gösterenler hala mevcut. Çıkar ilişkileri bitmeden de bu yapı sürer. AKP’ye oy verenlerin içinde gerçeği görerek ayanlar da var. CHP’nin üst yapısının partiye egemen politikalarını onaylamayan Atatürk devrimlerine inanan bağlı bir kadro var. Bunlar partilerinden kopmuş. Vatan bu kopan oyları mutlaka alacak. Barajı böylece aşacağımızı sanıyorum. Vatan Partisi kamuoyunda her gün benimseniyor. 7 Haziran’a kadar baraj aşılacaktır.”
Etiketler

Yorum Gönder