AKP'li üyelerden Tandoğan’ı silme girişimi 13 Nisan 2015, 17:27

Ankara’nın çözülmesi gereken çok sayıda sorunu var. AKP’li Belediye Meclis üyeleri bu kadar sorunun üzerinden atlayıp tarihi Tandoğan Meydanı’nın ismini değiştirmek için önerge verdi.
Ankara’da düzenlenen çok sayıda eylem ve mitinge ev sahipliği yapan Tandoğan Meydanı’nın isim değişikliği bir kez daha gündeme geldi.

Anıtkabir’e giden protokol yolu üzerinde bulunan meydan için Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin AKP’li üyeleri isim değişikliği için önerge verdi.

Tandoğan Meydanı’nın adının“Anadolu Meydanı” olarak değiştirilmesi için verilen önergeye CHP ve MHP’li üyelerin tepki gösterdiği öğrenildi.

CHP ve MHP’nin karşı çıktığı değişiklik önergesinin Belediye Meclisi’nden geçmesi için 3’te 2 çoğunluk gerekiyor.

Tandoğan Meydanı’na ismini veren Nevzat Tandoğan 1929 yılında Ankara Valisi olarak atandı. Aynı zamanda Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini yürüttü.

“Bu memlekete komünizm gerekiyorsa ve komünizm yararlı bir şeyse onu da biz getiririz” sözleriyle hatırlanan Tandoğan, dönemin Genelkurmay Başkanı olan Kazım Orbay’ın oğlunun karıştığı ve Ankara Cinayeti olarak bilinen cinayeti kasten ve bilerek örtbas etmekle suçlandı.

Bunu içine sindiremeyen Tandoğan, 1946 yılında evinde silahla intihar etti. 

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar