banner864

Amerika'nın uzaya gitmek için aracı yok! 04 Temmuz 2014, 14:29

Astronot Dr. Richard Linnehan, İzmir'de bulunan Uzay Kampı Türkiye'yi ziyaret etti ve Amerika, Yunanistan, Polonya, Kanada ve Türkiye'den 174 öğrenci ve 24 öğretmene uzay deneyimlerini anlattı.
 Astronot Dr. Richard Linnehan, İzmir'de bulunan Uzay Kampı Türkiye'yi ziyaret etti ve Amerika, Yunanistan, Polonya, Kanada ve Türkiye'den 174 öğrenci ve 24 öğretmene uzay deneyimlerini anlattı. Uzay Kampı Türkiye'de her yıl düzenlenen E-Pal haftası kapsamında öğrencilerle buluşan Linnehan, sunumunun ardından öğrenci ve öğretmenlerin de sorularını yanıtladı. "Uzay mekiklerinin kullanımının 2011 yılında sonlandırıldığını kaydeden Linnehan, Amerika'nın şu anda uzaya gitmek için kullandığı bir aracın bulunmadığını açıkladı."

Önümüzdeki yıllarda uzaya gitmenin çok daha kolay olacağını ve insanların para verip uzay yolculuklarına çıkabileceğini söyleyen Linnehan, sözlerini şöyle sürdürdü;
"Ben Uzay mekiği teknolojisinin sonlandırılmamış olmasını isterdim. Uzay mekiklerinin yerine orion denilen araçlar geliştiriliyor. Bu araçlar uzay mekikleri gibi, çok daha güçlü olacaklar. Önümüzdeki yıllarda bu orion kapsülleri Mars’a yapılacak uçuşlar için kullanılacak. Uzay mekiklerinin sonlandırılmasıyla şu anda Amerika’nın uzaya gitmek için kullandığı bir araç yok ancak bu süreç önümüzdeki yıllarda genişleyecek ve daha çok insana yayılacak. İnsanlar para vererek rahatlıkla uzaya gidip geliyor hale gelecekler”

1996-2008 yılları arasında dört kez uzaya giden NASA Astronotu Richard Linnehan, uzayda yaklaşık olarak toplam 59 gün 21 saat kaldı. Halen NASA’da aktif olarak çalışan Astronot Linnehan, uzay görevleri boyunca toplam 42 saat 11 dakika süren altı uzay yürüyüşü gerçekleştirdi. Düşük yerçekiminin merkezi ve çevresel sinir sistemleri üzerindeki etkileriyle ilgili kapsamlı deneyler yapılmasında görev alan Linnehan ayrıca Hubble Uzay Teleskobu'nun Bakım Görevi’nde aktif olarak görev aldı. Linnehan, teleskop için yapılan bu dördüncü bakım görevinde arka arkaya beş uzay yürüyüşü gerçekleştirerek teleskopta 109 başarılı güncelleme yaptı. Dr. Linnehan uçuş boyunca toplam 21 saat 9 dakika süren üç uzay yürüyüşü gerçekleştirdi.

Halen NASA'da aktif olarak çalışan ve aynı zamanda da bir veteriner olan başarılı astronot; NASA Üstün Liderlik Madalyası (1999), Ohio State Üniversitesi Veterinerlik Mezunlar Derneği Başkanlık Ödülü (2002) ve Seçkin Mezun Ödülü (2002), NASA Olağanüstü Hizmet Madalyası (2003) ve NASA'dan alınabilecek en üst düzey ödül olan NASA Seçkin Hizmet Madalyası (2009) gibi pek çok hizmet ödülünün de sahibi.

Ezgi Daryürek

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder