banner864

Anadolu leoparına otopsi yapıldı 04 Kasım 2013, 20:42

Diyarbakırda ortaya çıkan ve ne yazık ki öldürülen Anadolu Leoparına otopsi yapıldı.
Leoparın, kurşun yarasına bağlı iç kanamadan öldüğü tespit edildi. Yaklaşık 2 yaşında ve erkek olan leopar, 90 kilo ağırlığında olduğu açıklandı.

Leoparın iç organları Dicle Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi'nde incelenmek üzere alındı. Postu da Orman ve Su İşleri Bakanlığı yetkililerine teslim edildi.

Doğa Koruma Milli Parklar Şube Müdürlüğü de, leoparın bulunduğu bölgede inceleme yaptı. Bölgede askeri hareketlilikte vardı.

Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Kılıç, leoparın tekrar ortaya çıkmasını "mucize" olarak karşıladı. Profesör Leoparın bulunduğu bölgenin koruma alınması gerektiğini belirtti. Nedeniyse avcı ve koleksiyoncuların bölgeyi talan etmesi endişesi.

Bölgede çalışmalar yapan kedigiller uzmanı biyolog Batur Avgan da leoparın Irak'ın kuzeyinde geldiğini belirtti.

Avgan, bölgede başka leopların olup olmadığına da yanıt verdi.
 
ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorumlar

serkan acarel :

tabiatin degerini bilmeyen bir toplumuz - insan oldugum icin cok utaniyorum, bilmem anlatabildim mi size ! o tür hayvandan dünyada sirf bir tane kalmis, bizimkiler ne yapiyorlar, resmen öldürüyorlar. hay ben sizin aklinizi seviyim ! bu dünya da en kötü yaratik insandir. utaniyorum insanlikdan. hayvanlar cogu zamanda insanlari davranislari bakimindan ders veriyor, ama bizim cahil insanlar maalesef ögrenmiyorlar, görmüyorlar, algilamiyorlar.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder