banner864

Antik kent kaderine terk edildi 03 Mayıs 2015, 10:17

Antalya’da her yıl binlerce ziyaretçi ağırlayan Serik Sillyon antik kenti, yetkililerin ihmali yüzünden bakımsızlık ve kirlilikle karşı karşıya.
En son dört yıl önce temizlendiği belirtilen gezi parkurunun büyüyen çalılıklar nedeniyle gezilmesi imkansız. Perge ve Aspendos arasında yer alan Sillyon Antik kentinde ne bir görevli ne de bir yetkili var. Yürüyüş alanlarının bozuk olması ziyaretçileri tehlikeye sokuyor. Antik kent içerisinde bilgilendirme ve yön levhaları da bulunmuyor. Alanın tiyatro bölümünün en kalabalık ziyaretçileri çevrede otlayan koyun sürüleri.Silyon antik kenti Truva Savaşı’ndan sonra Mopsos ve Calchas isimli kahramanlar tarafından kurulduğu kabul ediliyor.Sillyon M.Ö. üçüncü yüzyılda kendi adını taşıyan madeni parasını basmaya başlamış. Muhtemelen Roma döneminde Sillyon olarak değişen şehrin ismi, bu paraların üzerinde Sylviys olarak geçer. Bir dönem Selçuklulara da ev sahipliği yapan tarihi kente ait bilgiler Kültür Bakanlığına bağlı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü sitesinde yer almasına rağmen burada hiçbir çevre düzenleme çalışması yapılmamış olması yöre halkının ve tarih meraklılarının tepkisine neden oldu.

 

Tarihin değerli mirası Silyon diğer tüm ören yerleri gibi tarih ve kültür miraslarını özelleştirme girişiminde bulunan yetkililerden acil ilgi ve bakım bekliyor.

Haber: Merve Demirağ - Fotoğraf: Ekin Akgün
ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar