Askerlere kalaşnikoflu saldırı 18 Nisan 2015, 15:13

Yasadışı yollarla Suriye'den Türkiye'ye girmek isteyen 10 kişi, sınırda askerlerimize kalaşnikoflarla ateş açtı. Ateşe anında karşılık verilmesi üzerine 10 tekrar Suriye'ye kaçtı
Suriye sınırında sıcak saatler yaşandı. Suriye’den Türkiye'ye yasadışı yollarla girmek isteyen 10 kişi kendilerine müdahale eden askerlere ateş açtı.

Açıklamayı Türk Silahlı Kuvvetleri yaptı. Açıklamaya göre, Şehit Çavuş Murat Özeker Hudut Karakolu sorumluluk sahasında, Suriye’den Türkiye’ye doğru 10 kişinin bir traktör ve bir adet yatay sondaj makinesi geçiş yapmak istediği tespit edildi.

Askerler kaçakçılara "dur" ikazında bulundu. Ancak ikaza uymayan kaçakçılar, askerlerimize kaleşnikof tüfeklerle ateş açtı. Asker ateşşe anında ateşle karşılık verdi. Bunun üzerine, kaçakçılar Suriye'ye kaçtı.

Çatışmada seken mermiler nedeniyle traktör üzerinde bulunan mazot bidonları alev aldı, çıkan yangında bir adet yatay sondaj makinası ile bir adet traktör yandı.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Hatay 2'nci Hudut Alay Komutanlığı sorumluluk sahasında meydana gelen olayla ilgili şu bilgiler verildi:

"Şehit Çavuş Murat Özeker Hudut Karakolu sorumluluk sahasında, Hudut Devriye Timi tarafından, Suriye'den Türkiye'ye doğru 10 kişinin bir traktör ve bir adet yatay sondaj makinesi (köstebek) ile yasa dışı geçiş teşebbüsünde bulunduğu tespit edildi. 'Dur' ikazına uyulmaması üzerine havaya uyarı ateşi açıldı. Bu esnada kaçakçılar, kalaşnikof piyade tüfeği ile hudut devriye timine doğru ateş açtı. Açılan ateşe anında ateşle karşılık verilmesi üzerine, kaçakçılar geldikleri istikamette doğru kaçmıştır. Hudut devriye timinin açtığı ateş sırasında seken mermiler nedeniyle traktör üzerinde bulunan 15-20 adet mazot bidonu alev aldı, çıkan yangında bir adet yatay sondaj makinası (köstebek) ile bir adet traktör yandı."

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar