banner864

Atanamayan Kimya öğretmenleri basın açıklamasında bulundu 13 Ağustos 2014, 16:22

6500 Kimya öğretmeni ve aileleri, okullarda Kimya öğretmeni açığına dikkat çekerek 3 bin kimya öğretmeninin atanması konusundaki taleplerini içeren bir basın açıklamasında bulundular.
6500 Kimya Öğretmeni ve Aileleri olarak aşağıdaki açıklamayı milletimizle paylaşmak istiyoruz.

-Ülkemizde Kimya Öğretmeni açığı aşırı derecede artmıştır.
-Binlerce Kimya öğretmeni yüksek puanlarla yıllardır boş beklemektedir.
-Son beş yılda 210.000 alımda sadece 1310 Kimya Öğretmeni alınmıştır.
-Milli Eğitim Bakanlığı’nın ücretli öğretmenlik sitemi ile ve farklı branş öğretmenlerini kullanarak bu işi götürmeye çalışması, ülkemizin ve milletimizin geleceğine zarar vermektedir.
-Dershane sistemini bitirerek, okullardaki eğitim kalitesini iyileştirmek isteyen devlet yetkilileri, liselerdeki boş Kimya Öğretmeni kadrolarına atama yapmalıdır.
-ÖSYM en zor soruları Kimya Öğretmenlerine sormaktadır. Buna rağmen Kimya Öğretmenlerinin puanları yüksektir. Gerekli nitelikleri de fazlasıyla sağlamaktadırlar.

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda Kimya Öğretmeni açığı aşırı derecede artmıştır. Liselerin zorunlu olması, 10.sınıflarda Kimya dersinin zorunlu olması ve diğer etkilerle bu yıl Kimya Öğretmeni açığı yaklaşık 3000 civarında olacaktır.

Binlerce Kimya Öğretmeni yıllardır emek verdiği halde, sınavlardan yüksek puan aldığı halde, boş olan kadrolara atama yapılmamaktadır. Liselerde Kimya dersleri boş geçmekte veya “ücretli öğretmenlik” sistemi ile öğretmenler güvencesiz ve zor şartlar çalıştırılmaktadır. Çoğu okullarda da Kimya derslerine farklı branş öğretmenleri girmektedir.

Kimya Öğretmeni alımları yıllardır çok az olmaktadır. Son beş yılda 210.000 öğretmen atamasında sadece 1310 Kimya Öğretmeni alınmıştır. Bu % 0,6 kimi çok az bir orana karşılık gelmektedir. Kimya Öğretmenlerine beş yılda verilen toplam kontenjandan daha fazlası, başka alanlara sadece bir yılda verilmektedir.

Ayrıca alan değişikliği ile başka alanlardan Kimya Öğretmenliğine geçiş yapılması, atama bekleyen Kimya Öğretmenlerini mağdur etmektedir. 2014 Şubat ayında 376 Sınıf Öğretmeni Kimya Öğretmenliği'ne alan değişikliği ile geçirilmiştir. Başka alanlardan geçiş için verilen bu kadar bol kontenjan, atama bekleyen Kimya Öğretmenlerine hiçbir zaman verilmemiştir.

Kimya Öğretmenleri gerekli niteliklere fazlasıyla sahiptir. ÖSYM iki yıldır en zor soruları Kimya Öğretmenlerine sormasına rağmen, Kimya Öğretmenleri en yüksek puanları almaktadır.( ÖSYM sayısal bilgilerine göre, alan sınavında ikinci en yüksek standart sapma Kimya Öğretmenlerine aittir). Genç, dinamik, bilişim çağının ihtiyaçlarına cevap verebilen, eğitimde teknolojiyi kullanabilen Kimya Öğretmenlerinin, ihtiyaç olmasına rağmen boş bekletilmesi vicdanları sızlatmaktadır.

Liselerdeki boş Kimya Öğretmenliği kadrolarına yeterli atama yapılmaması, genç Kimya Öğretmenlerini mağdur ettiği gibi, ülkemizin ve milletimizin geleceğine de zarar vermektedir. Gerekli atama yapılıncaya kadar mücadelemizi sürdüreceğiz ve medyada, sosyal medyada, www.lisekimya.org internet sitemiz üzerinde yaşadığımız mağduriyeti tüm Türkiye’ye anlatmaya devam edeceğiz.

6500 Kimya Öğretmeni ve Aileleri olarak, boş kontenjanlara 3000 Kimya Öğretmeni ataması yapılmasını milletimizin ve devletimizin dikkatine sunuyoruz.

6500 Kimya Öğretmeni ve Aileleri

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

KİMYA ÖĞRETMENİ :

Desteklerinden dolayi ulusal kanala teşekkür ediyoruz. Pozitif Bilimlere pozitif ayrımcılık istiyoruz. Okullarda ve hafta sonu kurslardaki kimya öğretmeni ihtiyacını düşünecek olursak KİMYA ya en az 2000 atama istiyoruz..

yildiz :

Lutfen sesimizi duyun artik hakkimiz olan kadroyu acin

banu köse :

bu yıl güzel bir alım olmasını diliyorum

kübra :

yıllardır beklemekten yaş sınırına takılacağız sesimizi duyun artık

Dilek :

ulusal kanala teşşekür ediyoruz. ülkemizin eğitim sorunlarına duyarlı olduğu içim, kimya öğretmenlerinin mağduriyetini yazdığı için. milleti seven ülkeyi düşünen böyle olur. desteğiniz için teşekkürler. boş kadrolara 3000 atama sitiyoruz.

cengiz fora :

eğitim fakültesi mezunları öğretmenlik dışında bir meslek sahibi olamıyor. atama sayısı azlığı yetmezmiş gibi mühendislik gibi bölümler formasyon alarak kimya öğretmenlerinin alanını daha da daraltıyor

filizgoz :

Kesinlikle 3000 kontejyan fizik kimya biyoloji toplamina ayrilmali ;(zaten dershaneler kapatiliyo bari alimlari o branslardada arttirsinlar..

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar